Софіївка: народжена любов'ю

Софіївка: народжена любов'ю 25 червня відбулася екскурсія учнів-членів відділення екології та аграрних наук Київської МАН до казкової «Софіївки», яка розташована в місті Умань Черкаської області. Національний дендрологічний парк «Софіївка» був заснований у 1796 році польським магнатом Станіславом Щенсним Потоцьким, який подарував його свої дружині Софії, на честь якої і був названий парк. Це була їхня літня резиденція, побудована з елементами грецької та римської міфології. За задумом її творців, Софіївка є втіленою ілюстрацією поем Гомера «Іліада» і «Одіссея», де кожна композиція чи мала архітектурна форма містить в собі певний задум, виражає ідею міфу чи якоїсь події. Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено польського військового інженера Людвіга Метцеля.


Історію кохання Станіслава до Софії ми можемо побачити на кожному кроці. Кожне посаджене дерево, кожна  скульптура у цьому парку дихає любов'ю.Девіз «Софіївки» − «Вражати, дивувати, радувати». І справді це так. Парк вразив  нас своєю історією, здивував незвичайним асортиментом рослин, його краса потішила наші очі та серця.  Сучасна площа Софіївки − 179,2 га. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних). А асортимент розарію  НДП «Софіївка» налічує 585 сортів, які представлені  6000 кущами троянд. Він майорить майже всіма барвами, якими тільки можуть бути троянди: червоними, жовтими, білими, чорничними. Іхній аромат одразу відчувається при вході до парку і тягне до себе, як магнітом.

Також ми побували у науковому відділу парку. Лабораторія мікроклонального розмноження вразила різноманітністю дослідних рослин. Тут ми побачили як прості рослини − яблуні, троянди, чорнобривці, так  і рідкісні, які дуже важко розмножувати, − гінкго дволопатеве, ліріодендрон тюльпановидний, кроссандра, різні види ліщин, хвойні рослини, сукуленти. Завдяки завідувачу лабораторії Михайлу Валентиновичу Небикову, ми  змогли поринути в усі тонкощі мікроклонального розмноження рослин. Він показав нам, як саме це робиться, і навіть дозволив самим взяти участь у цьому процесі. Малиновській Юлії, учениці 9 класу ліцею інформаційних технологій, довірили  клонувати яблуні. Сподіваємося, що через декілька років ми побачимо саме ці яблуньки, клоновані Юлією, у парках нашого міста.

Ми, як і тисячі відвідувачів парку,  щиро вдячні директорові дендрологічного парку «Софіївка» Івану Семеновичу Косенку. Він повністю відродив його після стихійного лиха, яке знищило парк  в березні  1980 року.  Але  зараз не можна навіть уявити, що було у далекому 1980  році, оскільки це взагалі не помітно завдяки не тільки співробітникам парку, а й мешканцям Умані. Велике усім спасибі за це! Парк справді став вершиною садово-паркового мистецтва, та від 27 серпня 2007 року входить в число 7 чудес України.Ми щиро вдячні нашому екскурсоводу Галині Володимирівні Никитюк, яка розповіла про кожний закуточок «Софіївки», посвятила нас у цю неймовірну історію створення парку та біографії його творців. Ми немовби прожили її від створення до сьогодення. Екскурсія Галини Володимирівни – це не низка з фактів, дат та імен, це ціла поема, яка надихає не тільки гуляти чудовим парком, а й вивчати його історію – хронологічну, біографічну та ботанічну.Національний дендрологічний парк «Софіївка»…  Хто бував у Софіївці, повертається туди іще багато-багато разів. А хто ще не відвідував цей парк,− приїжджайте,  вас чекають!  Версія для друку Опубликовано: 30 Червня 2015
Поділитись: