Сергій Виноградський – мікробіолог світового рівня. Явище хемосинтезу

Сергій Виноградський – мікробіолог світового рівня. Явище хемосинтезу Сонячного весняного дня, 13 травня, в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України було напрочуд жваво й велелюдно, адже тут відбувалося практично одразу два заходи: 1) нагородження переможців і призерів ІІ (міського) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАНУ 2014/2015 н.р. та їхніх наукових керівників (відділення екології та аграрних наук Київської МАН);
 2) традиційне заняття в рамках лекторію «Передові рубежі біології»  Університету юних біохіміків та програми роботи Київської МАН.З лекцією на тему «Сергій Виноградський – мікробіолог світового рівня. Явище хемосинтезу» виступив відомий український фізик, історик науки, автор тритомника нарисів про видатних учених з українським корінням, які зробили значний внесок у розвиток світової науки, «Нехай не гасне світ науки», провідний науковий співробітник відділу теоретичної фізики Інституту фізики НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Василь Андрійович Шендеровський.

У своїй доповіді вчений зазначив, що пізнання історичної минувшини є визначальним фактором у житті української спільноти на сучасному етапі державотворення. Свого часу славетний український вчений Володимир Вернадський наголошував, що «знання історії науки – основний чинник у часи перебудови духовної свідомості людини...» і далі «...немає ідеї, немає наукової думки, немає наукової роботи, наукового відкриття без людської  особистості...». А в тому, що Українська земля подарувала людству цілу плеяду геніальних людей, не може бути сумнівів. Проте більшість із них до недавнього часу з багатьох причин були замовчуваними або повністю вилученими більшовицьким режимом з енциклопедичних видань, шкільних, інститутських та університетських підручників. Ось лише деякі імена: хто сьогодні не знає  Івана Пулюя, який став одним з першовідкривачів невидимих Х-променів, чи Олександра Смакули, славетного фізика-оптика, яким пишалася відома у світі фірма Карла Цайса в Єні та Массачусетський технологічний інститут у Бостоні, чи першого у світі міністра охорони здоров'я, видатного хіміка і біолога Івана Горбачевського. Світовій науці прислужився і видатний син українського поета Павла Грабовського – Борис, відкривач повністю електронного телебачення, і математик Михайло Остроградський, і всесвітньовідомий механік Степан Тимошенко, і видатний економіст Михайло Туган-Барановський, і славетний математик Михайло Кравчук...

Доповідач нагадав і про цілу низку вчених-природознавців світового виміру, якими повинна пишатися українська спільнота, а саме: Володимира Вернадського, Миколу Гришка, Данила Заболотного, Володимира Липського, Миколу Мельника, Євгена Оппоківа, Павла Тутковського, Миколу Кащенка, Бориса Балінського, Василя Омелянського, гідролога, лауреата Нобелівської премії 2007 року Євгена-Зенона Стахіва і, звичайно, одного із найвизначніших мікробіологів світу – «мисливця за мікробами із золотоверхого Києва», автора відкриття явища хеміосинтезу – Сергія Миколайовича Виноградського. Хеміосинтез – це утворення органічних речовин  з вуглекислого газу деякими безбарвними бактеріями у ході їхньої життєдіяльності за рахунок енергії окислення неорганічних речовин.

Сергій Миколайович Виноградський (13.09.1856, Київ – 24.02.1953, Париж) – мікробіолог, член-кореспондент Петербурзької АН (з 1894), почесний член АН СРСР (з 1923), член Французької АН та Лондонського Королівського товариства, закінчив фізико-математичний факультет Петербурзького університету (1881). В 1891-1912 роках працював у Інституті експериментальної медицини в Петербурзі. З 1922 року і до кінця життя – завідувач відділу Пастерівського інституту у Парижі. Автор праць з питань ґрунтової і загальної мікробіології. Виноградський відкрив явище хеміосинтезу в культурах безхлорофільних мікроорганізмів, одержав багато нових даних щодо аеробної фіксації вільного азоту, нітрифікації, аеробного розкладу целюлози тощо. Вперше  запровадив у мікробіологічну практику метод вибірних поживних середовищ.Цікава доповідь була доповнена чудовим авторським науково-популярним фільмом про Сергія Виноградського.

Після лекції відбулася церемонія нагородження переможців і призерів ІІ (міського) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів  МАНУ у відділенні екології та аграрних наук Київської МАН, дехто з них прийшов з батьками та вчителями. Вручали нагороди завідувач відділення О.М. Ісаченко, проф. В.А. Шендеровський та керівники секцій. Куратор лекторію, віце-президент Київської МАН В.І. Назаренко оголосив про повне виконання програми занять в рамках лекторію 2014/2015 навчального року, передав вітання юним науковцям від директора Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна, академіка С.В. Комісаренка, побажав їм активного відпочинку та хорошого оздоровлення на літніх канікулах і запросив всіх охочих продовжити творчу наукову роботу наступного року на базі Інституту та юнацької секції Українського біохімічного товариства.

Версія для друку Опубликовано: 18 Травня 2015
Поділитись: