Літня культурологічна експедиція, присвячена історії кінофільму «Тіні забутих предків»

Літня культурологічна експедиція, присвячена історії кінофільму «Тіні забутих предків» З 1 по 10 липня 2014 року у рамках проекту «Пізнаємо Україну разом» учні Київської Малої академії наук учнівської молоді брали участь в експедиції «Слідами кінофільму «Тіні забутих предків»», яка проходила у смт Верховина Івано-Франківської області. Проект розроблено КМАНУМ у співпраці з відділенням «Філія Гуцульщина» Національного науково-дослідницького інституту українознавства та всесвітньої історії. Під час експедиції юні дослідники ознайомилися з історичними місцями та архітектурними пам’ятками, музикою, піснями, легендами краю, ще раз переконуючись у самобутності населення Гуцульщини, відвідали наукові центри та культурні заклади регіону.
В перший день експедиції МАНівці побували в Історико-краєзнавчому музеї «Гуцульщина»,  де ознайомилися з історією Верховини, предметами побуту, витворами народного мистецтва регіону: глиняними горщиками, бутлями для напоїв, серветками і вишитими рушниками, дерев’яними шкатулками, кошиками, вазами. Привернула увагу учнів колекція народного вбрання, в якому гуцули одружувалися, відзначали урочистості, гуляли на святах.Учасники експедиції відвідали хату-музей кінофільму «Тіні забутих предків». Столітня смерекова хата, в якій розмістився музей, слугувала під час зйомок кінофільму житлом для режисера Сергія Параджанова. МАНівці почули розповідь екскурсовода про історію створення фільму, творчість Сергія Параджанова та місцевих жителів, які брали участь у зйомках.Вихованці Київської Малої академії наук учнівської молоді відвідали мистецько-меморіальну музей-садибу Івана Миколайчука, видатного діяча українського кіно, який знявся у 23 стрічках, писав музику та сценарії до фільмів, працював режисером-постановником.У кінофільмі «Тіні забутих предків» Іван Миколайчук зіграв головну роль – Івана Палійчука. Екскурсію у відбудованій хаті провів племінник актора – Михайло Васильович Грицюк. У музеї представленоколекцію меморіальних речей родини в інтер'єрі хати, численні фотографії,  плакати,  журнали, документи, книги, кінофільми, створені  Іваном Миколайчуком, та ті, в яких він знімався. Цікавими експонатами музею є автопортрет-інсталяція, виконана Сергієм Параджановим, та сорочка Василя Стефаника, що була подарована Іванові на пам’ять.

Змістовною була екскурсія місцями зйомок кінофільму «Тіні забутих предків», яку провів для нас науковий співробітник відділення «Філія Гуцульщина» ННДІ українознавства та всесвітньої історії Іван Михайлович Зеленчук.

Незабутнє враження справила на МАНівців екскурсія на полонину, під час якої вони не лише насолодилися красою гір, а й ознайомилися з побутом гуцульських пастухів та дізналися про традиції сироваріння.Запам’яталася учням й екскурсія до приватного Музею побуту та музичних інструментів Гуцульщини. Власник – Микола Ілюк – відомий гуцульський музикант, керівник народного аматорського ансамблю троїстих музик «Гуцули», зустрів гостей грою на трембіті. МАНівці із зацікавленням слухали розповідь про побут і культуру гуцулів, оглянули багату колекцію музичних інструментів, серед яких: трембіта, дримба, денцівка, сопілка, окарина, флейта та ін.  Школярі зустрілися з місцевими жителями, які брали участь у зйомках кінофільму «Тіні забутих предків». Марія Дмитрівна Потяк тоді зіграла роль маленької дівчинки, яка, виглядаючи з даху будинку, мала сповістити сусідів, коли Іван повернеться від Палагни.

Марія Дмитрівна поділилася з учнями своїми враженнями від зйомок у фільмі. Ганна Василівна Чебанюк танцювала в гуцульському ансамблі, який запросили зніматися у стрічці.  Вона розповіла багато цікавих подробиць про зйомки у фільмі, а також і про самого Сергія Параджанова.

Наступним пунктом експедиції стало одне з найдивовижніших місць Верховинщини, українські Афіни – Криворівня. Селище багате самобутніми місцевими обрядами і традиціями, пам’ятками історії та архітектури. Юні дослідники відвідали хату-гражду Харуків, яка використовувалася під час зйомок фільму «Тіні забутих предків» як хата головного героя стрічки − Івана Палійчука.

На власні очі учні побачили церкву Різдва Пресвятої Богородиці, яка є пам’яткою архітектури XVIIIст. Побували МАНівці й у Літературно-меморіальному музеї Івана Франка, в експозиції якого представлено документи, матеріали, особисті речі письменника.

Одна з кімнат музею присвячена видатній жительці села – Парасці Плитці-Горицвіт, яка є автором рукописних та власноруч переплетених й ілюстрованих книг.

Цікавинкою експедиції була участь у містичному, загадковому святі Івана Купала.

Юнаки і дівчата співали пісень, плели вінки з польових квітів, стрибали через вогнище, пускали вінки, а також шукали цвіт папороті.

Також ми провели заключний круглий стіл на якому учні представили свої матеріали, зібрані впродовж експедиції. Підводячи підсумки роботи, всі учасники відзначили, що за час експедиції було досягнуто всіх її наукових, навчальних та виховних цілей. Однак, на нашу думку, найголовнішим є те, що юні дослідники залишилися дуже задоволеними проведеним часом. Більшість школярів планують продовжувати наукову роботу та мають намір захистити свої проекти на цьогорічному конкурсі.Версія для друку Опубликовано: 01 Вересня 2014
Поділитись: