Юні історики на виставці «През шаблі маєм права!»

Юні історики на виставці «През шаблі маєм права!» 30 березня вихованці та керівники секцій відділення історії завітали до Національного музею історії України на виставку «През шаблі маєм права!» (за назву виставкового проєкту взято слова гетьмана Івана Мазепи з його славнозвісної «Думи»). Про історію зброї та військового спорядження на території України від прадавніх часів до сьогодні їм розповіли: Науменко Олександр Олександрович, старший науковий співробітник відділу археології НМІУ, зберігач фонду «Мідна доба» та Діденко Сергій Васильович, завідувач сектору «Археологія доби раннього заліза», кандидат історичних наук, в минулому вихованець секції археології керівника Кухарської Олени Миколаївни.

Унікальна колекція зброї у музеї почала формуватися ще за часів його заснування на зламі ХІХ та ХХ століть. У зібранні представлено озброєння від палеоліту до сучасності. Виставка показує еволюцію українського озброєння та вплив на неї зброярських традицій сусідніх країн. Застосування іноземної зброї українським військом є радше традиційним явищем. Адже імпорт зброї був властивим практично для усіх періодів української історії. Козацьке військо було добре знайомим із західноєвропейським, польським, турецьким, московським озброєнням та обладунками. А за часів українських національно-визвольних змагань ХХ ст. армія УНР, УГА та УПА використовували австро-угорські, російські, німецькі, радянські та інші зразки озброєнь. Це була як зброя союзників, так і трофейна – відвойована у ворогів.

Частина виставки присвячена результатам досліджень поля битви під Кумейками, де у грудні 1637 року зійшлися козацько-селянські війська під проводом Павла Бута та коронна армія Речі Посполитої. Археологічна експедиція Національного музею історії України саме під керівництвом вихованця Київської МАН Сергія Діденка у 2022 році виявила на місці бою деталі військового спорядження, зразки боєприпасів, монети, ремісничі та господарські знаряддя. Частину цих знахідок ми побачили на виставці та почули цікаву розповідь Сергія Васильовича.

Найбільш важлива  складова цього проєкту присвячена колегам-музейникам, які захищають свободу України на фронті або рятують людей на передовій. Більшість із них – добровольці. Національний музей історії України надзвичайно пишається ними.

В кінці екскурсії було багато запитань, відповідей, інтерв’ю, живого спілкування між манівцями різних поколінь.

Дякуємо нашим гідам за надзвичайно цікаву екскурсію!

До нових зустрічей на «Музейному марафоні – 2023»!

Версія для друку Опубликовано: 04 Квітня 2023
Поділитись: