Юні екологи спостерігають осінні барви Пуща-Водицького лісу

Юні екологи спостерігають осінні барви Пуща-Водицького лісу Чергову експедицію здійснили юні екологи Київської МАН з керівником секції Назаренком В.І. в лісопаркову зону Київщини Пущу-Водицю.

В цій чудовій місцевості, яка приваблює своєю природною красою та чистотою озонованого, насиченого фітонцидами повітря, полюбляють відпочивати тисячі киян. Адже іони лісового повітря бадьорять, позбавляють від стресу і підіймають настрій. Регулярне відвідування лісу сприяє підвищенню імунітету, покращує обмін речовин, кровообіг та апетит, омолоджує організм і підвищує його тонус. Погожа осінь з дощем посприяла росту грибів та порадувала любителів «тихого полювання», яких можна зустріти у всіх куточках цієї  чарівної, казкової території. Ось чому юні природолюби залюбки щороку проводять тут свої спостереження, досліджують флору і фауну та виконують екологічні експерименти. В польових умовах було продемонстровано наявність в зелених листках різних пігментів фотосинтезу, які по осені обумовлюють їх різнокольорове забарвлення. Поділ фотосинтетичних пігментів, вилучених шляхом механічного руйнування клітинних структур та екстрагування полярними розчинниками, проводили методом паперової хроматографії. Розподіл пігментів пояснюється їх різною адсорбцією на фільтрувальному папері та неоднаковою розчинністю в розчиннику, що і спостерігали виконавці демонстраційного аналізу. Було зібрано і знято різнобарвне листя, колір якого маскувався зеленим кольором хлорофілу. Руйнування хлорофілу, що відбувається восени, робить інші пігменти більш помітними: світло-жовті каротини, жовті ксантофіли, сірий феофітин, синьо-зелений і жовто-зелений хлорофіл, яскраво-жовтий лютеїн. Червоне, фіолетове, синє, помаранчеве, коричневе та пурпурне забарвлення осіннього листа може бути також наслідком посиленого синтезу антоціанів. Органічний білий барвник бетулін придає березі біле забарвлення. 

З допомогою портативного газоаналізатора визначали наявність в повітрі загальних органічних летких сполук – TVOC, формальдегіду (СН2О), пилоподібних часток. TVOC – це група широкого спектра органічних хімічних сполук, присутніх в атмосферному повітрі або викидах, які можуть спричиняти серйозні наслідки для здоров’я людини.  Формальдегід - це безбарвний з різким запахом газ, який є досить токсичним. Найбільшу небезпеку становить для слизових оболонок. органів дихання, шкірних покривів людини. Як і варто було чекати, всі показники виявилися в межах гранично допустимих концентрацій. В той час як у певних районах міста Києва вони значно переважали гранично допустимі концентрації.

Любителі тихого полювання могли назбирати грибів, барбарису і диких яблук.

Занепокоєння юних природолюбів викликає лише вирубка частини унікального Пуща-Водицького лісу, що може призвести до його безповоротної втрати.

Завдання експедиції було повністю виконано і зібрано рослинний матеріал для подальших лабораторних досліджень.

 

Володимир Назаренко

Версія для друку Опубликовано: 29 Вересня 2021
Поділитись: