Заходи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна в рамках програми Міжнародного року світла і світлових технологій

Заходи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна в рамках програми Міжнародного року світла і світлових технологій Чергова лекція Університету юних біохіміків на тему «Флуоресцентна мікроскопія живої клітини», присвячена Міжнародному року світла і світлових технологій, була прочитана 21 жовтня відомим ученим в галузі флуоресцентної сенсорики, завідувачем лабораторії нанобіотехнологій Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, професором О.П. Демченком. Тема лекції була вельми актуальною і надзвичайно цікавою, адже стосувалася дослідження живої клітини новими оптичними методами, в яких бере безпосередню участь керована Олександром Петровичем лабораторія нанобіотехнологій.


Серед численних слухачів були вчителі, аспіранти, студенти, члени Київської МАН, учні шкіл, ліцеїв, коледжів і навіть вихованці Київського військового ліцею ім. І. Богуна. Доповідач поінформував слухачів про глобальну ініціативу ООН – Рік світла-2015, покликану підвищити усвідомлення суспільством центральної ролі світла в сучасному світі та націлену на підвищення загальної обізнаності про те, як засновані на використанні світла технології забезпечують стійкий розвиток і вирішують загальносвітові проблеми в галузі енергетики, освіти, сільського господарства і здоров’я.

У надто змістовній лекції розглядалися такі питання:- Різні явища, які спостерігаються при взаємодії світла з матерією.- Походження мікроскопа, починаючи з Антоні ван Левенгука.- Відкриття мікроорганізмів, червонокрівців і сперматозоїдів.- Фазовоконтрастна мікроскопія.- Флуоресцентна мікроскопія.- Конфокальна мікроскопія.- Двофотонна лазерна мікроскопія.- Мікроскопія повного внутрішнього відбиття.- Схематичний опис типової клітини.- Зелений флуоресцентний білок.- Флуоресценція в біологічних дослідженнях.- Дифракційний ліміт Ернста Аббе. Порушення дифракційного ліміту.Особливий інтерес викликала розповідь про лауреатів Нобелівської премії 2014 року за дослідження в галузі хімії − Штефана Хеллі (Німеччина), Вільяма Мернер та Еріка Бетциг (обидва – громадяни США), а саме за розробку методів флуоресцентної мікроскопії надвисокої роздільної здатності. Суперфлуоресцентна мікроскопія дозволила вченим вивчити будову різних об'єктів на дуже малих масштабах з рекордно високою роздільною здатністю. За допомогою цієї методики можна, зокрема, вивчати структуру біологічних молекул, що важливо з точки зору створення нових ліків. Як завжди, з вітальним словом до присутніх звернувся ректор Університету юних біохіміків, директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна, президент Українського біохімічного товариства, академік С.В. Комісаренко. Він закликав юних дослідників сміливо оволодівати знаннями, бути наполегливими, ініціативними, послідовними в досягненні своєї мети. Після лекції для всіх охочих було організовано огляд лабораторії оптичних методів дослідження та ознайомлення з її устаткуванням у супроводі зав. лабораторії С.О. Карахіма. І насамкінець школярі відвідали Меморіальний музей академіка О.В. Палладіна, 130-річний ювілей від дня народження якого наукова спільнота буде відзначати на ювілейній сесії Національної академії наук України, яка відбудеться 30 жовтня 2015 року у Великій конференц-залі НАН України. У підготовці заходів та в спілкуванні з молоддю також взяли участь завідувач відділення екології та аграрних наук Київської МАН О.М. Ісаченко, керівник секції екології та віце-президент Київської МАН В.І. Назаренко, старший науковий співробітник лабораторії нанобіотехнологій М.І. Канюк, аспірант цієї ж лабораторії І.Д. Панас, докторант Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України Н.І. Адамчук-Чала, директор СЗШ № 9 С.Ю. Кучук та ін.Версія для друку Опубликовано: 26 Жовтня 2015
Поділитись: