Ювілейна виставка Івана Марчука «Я ЄСМЬ…»

Ювілейна виставка Івана Марчука «Я ЄСМЬ…» 7  травня у Музейно-виставковому центрі сучасного мистецтва Музею історії Києва відкрита унікальна ювілейна виставка  Івана Марчука «Я єсмь…», присвячена 85-річчю з дня народження видатного українського художника.

Саме  сюди  завітали вихованці відділення історії Київської МАН та їх батьки на чолі з  керівницею секції історичного краєзнавства  Ганною Овсіївною Владимирською.

На сайті організаторів виставки написано: «Я ЄСМЬ…» – ювілейна ретроспективна виставка митця, чиє ім’я віднесене до сотні геніїв людства, які створюють багатовимірний образ сучасного світу, та чия творчість вже понад півстоліття збурює свідомість глядачів, перетворює дилетантів на шанувальників мистецтва, а мистецтвознавців – у мовчазних спостерігачів.
Іван Марчук – народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, почесний громадянин міст Києва, Тернополя, Канева, член Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва. У доробку майстра близько 5000 картин, котрі є на всіх континентах світу. За півстоліття творчої діяльності він провів близько 200 монографічних виставок. Протягом останніх років полотна художника експонувалися переважно за кордоном (Литва, Німеччина, Польща, Чехія, Словаччина, Бельгія, Люксембург, Угорщина, Таїланд, Йорданія, Туніс, США, Туреччина, Іспанія тощо), виконуючи функцію народної дипломатії: утверджуючи місце України в європейському просторі, а європейського мистецтва у контексті світового.
Народився художник 12 травня 1936 року в селі Москалівка Тернопільської області. Фахову освіту здобував у Львові: спочатку в училищі декоративно-прикладного мистецтва імені Івана Труша, а згодом – у Державному інституті прикладного і декоративного мистецтва. У середині 60-х років минулого століття Іван Марчук приїхав до Києва і саме тут віднайшов власний шлях у мистецькому просторі, котрий дозволив митцю стверджувати «Я – єсмь!». Далі – жорстке протистояння системі, котра нещадно придушувала все, що не вписувалось у догми соціалістичного реалізму та 12 років еміграції (Австралія, Канада, США). У найскладніші періоди свого життя митець не зраджував життєвому кредо, закоріненому на творчій свободі і свободі творчості. З вересня 2001 року, після повернення з еміграції, майстер постійно проживає і творить у Києві. Представники різних галузей знань намагаються збагнути секрет феномену Марчука і притягальної сили його таланту. Вплив його полотен на глядача можна порівняти з дією 25 кадру, що передусім діє на підсвідомість. І творить художник полотна, окрім пейзажів і портретів, виключно на підсвідомості. Сам митець говорить про це так: «Наперед я не знаю, що малюватиму. У мене виникає один образ, другий. Рука мене сама веде. Картини мені нібито являються». Марчук винайшов цілком оригінальну техніку «пльонтанізм» (від слова «пльонтати» – плести, переплітати), котра балансує на межі рукотворного і технологічного. Доповнена самобутнім відчуттям кольору і гармонії, вона практично не підлягає повторенню.
На виставці «Я ЄСМЬ…» представлені твори з власної колекції художника, деякі з них експонуються вперше. Разом з тим, експозиція містить картини з приватних колекцій та Національного художнього музею України, котрі ще не виставлялися на широкий загал. В цілому, шанувальники мистецтва мають змогу побачити близько 70 полотен дев’яти (з 14) творчих циклів митця».

Відгуки учасників екскурсії:

«Коли вперше я побувала на виставці Івана Марчука, то вийшла сповнена вражень і розповідала кондукторці тролейбуса, що треба неодмінно йти дивитися, бо ці картини роблять глядача щасливим. Син, побачивши сільські пейзажі, казав мені: "Мамо, дивись, це ж геть точно, як у дідулі в селі! І тут, і на цій картині теж!" Не геть точно, звісно, ми знайшли розбіжності, але якась дуже глибинна архетипічна пам'ять розпізнає своє, рідне, кореневе.

Ці картини звучать голосами предків і мелодіями народних пісень.

У Музеї історії Києва відкрито виставку до 85-річчя Маестро, прекрасну виставку, для якої не пошкодували надати роботи також і з приватних колекцій. Треба йти. Дякую Ганні Владимирській за прекрасну екскурсію!!!»

«7 травня в Музеї історії Києва відкрилася виставка нашого сучасника, гордості нашої країни, геніального українського художника Івана Марчука.

Велика подяка Ганні Владимирській, яка, як завжди професійно і цікаво, познайомила нас з дивовижним світом художника і його картинами».

А ось, що написала на своїй сторінці у facebook  Ганна Овсіївна:

«Сьогодні ми побували в чарівному світі полотен Івана Марчука. Музей історії Києва являє ретроспективну виставку, якій міг би пишатися будь-який музей світу! Картини українського генія притягують, хвилюють, зачаровують і надихають. Це найкращі ліки для душі і можливість опинитися в іншому вимірі. Бажаю киянам не пропустити чудову виставку!»

Виставка відкрита до 23 травня. Поспішайте!!!

Музейний марафон – 2021 триває!!!

Версія для друку Опубликовано: 11 Травня 2021
Поділитись: