Юні екологи опановують методи визначення стану довкілля у польових умовах

Юні екологи опановують методи визначення стану довкілля у польових умовах Цікавими і корисними виявилися чергові заняття секції екології відділення екології та аграрних наук Київської МАН, адже вони пройшли на природі, в парку Дружби народів, лугопарковій території урочища Муромець. Вдалому проведенню занять сприяла як чудова атмосфера і краса паркової зони, так і тепла сонячна погода, яка була в цей день, а саме − 12 травня.


Відомо, що під час заснування парку було висаджено 15 видів рослин − за кількістю республік колишнього СРСР. Тут можна зустріти такі рослини, як: явір, верба, барбарис, клен, дуб, ялина, сосна, липа та багато ін.  Насичена програма занять включала визначення стану рослин з допомогою інструментального флуоресцентного методу, проведення аналізу води в затоках, які внаслідок повені втратили свої природні контури і перетворилися у майже суцільне озеро. Під час визначення водойм на забруднення у польових умовах були використані як методи біоіндикації, так і хімічні методи.

У розпорядження юних екологів було надано портативний прилад для експрес-діагностики стану рослин «Флоратест», розроблений в Інституті кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України. Хронофлуорометри, автоматично спостерігаючи індукцію флуоресценції хлорофілу (ІФХ) на живих листочках рослин, дозволяють здійснювати постійний непошкоджуючий контроль за фізіологічним станом, розвитком рослин, ефективністю фотосинтезу. Порушення фотосинтетичного процесу можна виявити цим методом ще задовго до того, як стають помітними зміни зовнішнього вигляду рослин, і своєчасно на них реагувати. Контролюючи хід фотосинтетичного процесу в рослинах, можна своєчасно виявляти забруднення довкілля (повітря, ґрунтів, вод), що дуже важливо для охорони навколишнього середовища.

З метою визначення забруднення водного середовища широко використовуються дані біологічних методів досліджень, тобто проводиться біологічний моніторинг, основними складовими якого є біотестування та біоіндикація. Ці методи ґрунтуються на визначенні стану забруднення водного середовища через використання живих істот. Біоіндикація і біотестування є менш точними щодо кількісного вимірювання окремих екотоксикантів у воді, але більш інформативними щодо визначення загальної токсичності води і її негативного впливу на гідробіонтів та водні екосистеми. На основі біологічних методів можна оцінювати стан природних угрупувань та складати прогнози щодо негативних змін, які відбуваються в них, давати інтегральну оцінку токсичності водного середовища та аналізувати причини розвитку патологій і загибелі гідробіонтів.

Комплексна, складна програма екологічної експедиції і польової практики за зазначеною вище тематикою була виконана повністю і отримані дані будуть розглянуті, систематизовані і проаналізовані на найближчому семінарі секції екології. До того ж, варто додати, що її учасники добре відпочили і розважилися, отримали велике естетичне задоволення від спостерігання за такою чарівною, казковою весняною природою і співу багатоголосого пташиного хору. Версія для друку Опубликовано: 15 Травня 2013
Поділитись: