Виставка Катерини Білокур «Хочу бути художником!»

Виставка Катерини Білокур «Хочу бути художником!» З 16 червня по 19 липня в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» працює виставка масштабних ретроспективних робіт видатної художниці ХХ сторіччя Катерини Білокур «Хочу бути художником!», яку вже відвідали керівники секцій та учні-члени відділення історії КМАНУМ під час літньої музейної практики. Здавалося б, усі чули це ім’я, але здебільшого воно викликає лише дуже буквальну асоціацію із квітковими мотивами. Проте творчість Білокур має значно глибший екзистенційний вимір, а біографія художниці – надзвичайно яскрава і актуальна історія про долю геніальної жінки, яка прагнула займатись мистецтвом в українській провінції на тлі тяжких історичних і політичних обставин ХХ сторіччя.


«Хочу бути художником!» – автобіографічна цитата і життєве кредо Катерини Білокур. Ця фраза  є певною межею, що повністю змінила життя молодої жінки, яка була змушена пожертвувати своїм особистим щастям заради того, щоби займатись мистецтвом. Людина, яка не отримала навіть початкової освіти і жила у примітивних умовах українського радянського села, Білокур пережила усі найжахливіші сторінки української історії минулого сторіччя: революцію, Голодомор, Другу світову війну, і, попри все, змогла реалізувати свою зухвалу мрію стати художницею. Ще у 20-ті роки ХХ сторіччя молода жінка прийняла самостійне і мужнє рішення присвятити себе живопису, і цей крок став могутнім протестом проти консервативного патріархального середовища, де минуло все життя Катерини Білокур. Така відданість своєму ідеалу і неймовірна глибина творів художниці ставлять її в один ряд із найвидатнішими світовими митцями ХХ сторіччя, багато з яких, так само як і Катерина Білокур, були самоуками.

На безпрецедентній виставці вперше в історії незалежної України в одному виставковому проекті представлено майже весь творчий доробок Катерини Білокур з колекції Музею українського народного декоративного мистецтва, Яготинського історичного музею та інших провідних українських музеїв. Це близько 100 шедеврів, серед яких і олійний живопис, і малюнки, і невеличкі нариси. Нарешті, юні МАНівці та їхні керівники  мали  змогу  оцінити всі грані таланту унікальної художниці, і  запрошують всіх охочих до подорожі унікальним світом мистецтва, яке було народжене великим болем душі, але, попри все, випромінює надзвичайну енергію позитиву.До речі, цього року виповнюється 115 років з дня народження цієї видатної жінки. У наш час гостросоціальних потрясінь ми всі потребуємо надії, і саме ця надія живе у медитативних і глибоких творах Катерини Білокур.Версія для друку Опубликовано: 19 Червня 2015
Поділитись: