Українські наукові дослідження в Антарктиді

Українські наукові дослідження в Антарктиді


Чергове засідання юнацького лекторію «Передові рубежі біології», яке відбулося 10 жовтня ц.р. в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, було присвячене науковим дослідженням українських вчених в Антарктиді на станції «Академік Вернадський». З доповідями виступили неодноразові учасники антарктичних експедицій Бочкарьов Володимир Іванович – письменник, керівник групи зв'язків із громадськістю, прес-аташе Національного антарктичного наукового центру МОН України, і Парнікоза Іван Юрійович – завідувач біологічного відділу Національного антарктичного наукового центру, старший науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, кандидат біологічних наук.

Дослідження на станції «Академік Вернадський» українці ведуть з 1996 року. Вивчають в Антарктиді усе: від бактерій – до китів. Наразі Антарктида визнана континентом, який не належить жодній державі. Україна – одна з 30 країн світу, яка має постійну станцію на крижаному континенті. Ця станція функціонує цілий рік. Це дозволяє проводити низку досліджень для розуміння та прогнозування глобальних змін клімату. Загалом же українські науковці в Антарктиді проводять дослідження у сферах біології, геології, геофізики, гідрометеорології, медицини, океанографії тощо. Свого часу Україна придбала у британців станцію за символічну суму – 1 фунт стерлінгів, певною мірою завдяки старанням тогочасного посла України у Британії, академіка Сергія Комісаренка. Станцію «Фарадей», яка отримала назву «Академік Вернадський», передали за умов продовження моніторингу геофізичних процесів в Антарктичному регіоні протягом десяти років. Україна у повному обсязі виконала домовленість і, крім того, українські вчені зосередились на розвитку нових напрямів досліджень: океанографічних, біоресурсних, екологічних, метеорологічних, медико-фізіологічних та ін.

Біолог Іван Парнікоза показав цікаві слайди зі зразками тамтешньої рослинності, зокрема щучника антарктичного, однієї із двох судинних рослин, що живуть в Антарктиді, і який зараз активно вивчається. Походження цієї рослини та можливість її виживання в умовах антарктичного клімату досі є загадкою. Головна унікальність щучника полягає в тому, що він стійкий до ультрафіолетового випромінювання, а також морозу й посухи. Тому його вивчення перспективне для пошуку речовин, необхідних для боротьби проти меланоми, створення новітніх сонцезахисних засобів тощо.

Після лекції було багато запитань учнів та обговорення матеріалу доповідей і, як завжди, груповий знімок на пам’ять. Під кінець засідання учасники ознайомилися з експозицією Меморіального музею О.В. Палладіна.

 


До поданої інформації варто додати, що для українських школярів з’явилося цікаве оголошення: 1 жовтня 2018 року стартував новий конкурс під назвою «Запроси полярника до себе!» Його проводить Національний антарктичний науковий центр спільно з МОН у межах освітнього проекту «ANTARCTIDA Terra Australis Incognita – Вчора, Сьогодні, Завтра». Щоб долучитися до участі у конкурсі, школярам потрібно написати мотиваційний лист, чому саме їх цікавить Антарктида. Жодних обмежень щодо формату чи обсягу листа немає. До 30 жовтня його необхідно надіслати на електронну скриньку a_savitsky@ukr.net , обов’язково зазначивши контакти для зворотного зв’язку. До участі запрошуються школи Києва, Харкова, Львова, Житомира, Одеси, Миколаєва, Черкас, Білої Церкви. У кожному з цих міст до 3 закладів-переможців з найкращою мотивацією завітають учасники українських антарктичних експедицій. Вони розкажуть захопливі історії про життя та дослідження на нашій полярній станції «Академік Вернадський», покажуть фотографії, відео із зимівок, ознайомлять учнів із флорою та фауною Антарктики, а також відповідатимуть на запитання школярів. Переможців конкурсу оголосять до кінця листопада. Візити до шкіл відбуватимуться упродовж всього навчального року за попередньо узгодженим графіком. Окрім цього, планується, що переможці отримають й інші призи.

Наступне засідання в рамках лекторію «Передові рубежі біології»  відбудеться в Інституті біохімії (вул. Леонтовича, 9) 14 листопада 2018 р. Запрошуються всі охочі.

Версія для друку Опубликовано: 16 Жовтня 2018
Поділитись: