Штучні органели очистять організм і продовжать тривалість життя

Штучні органели очистять організм і продовжать тривалість життя Створено штучні органели, які можуть очистити організм від шкідливих речовин, отриманих із забрудненого техногенного середовища, і продовжити життя. Не виключено, що вони також зможуть значно продовжити молодість. Дослідники з Університету Базеля розробили штучні органели, які сприяють зниженню в організмі рівня токсичних сполук кисню – вільних радикалів. Це відкриває нові шляхи для розробки високоефективних лікарських препаратів, здатних працювати безпосередньо всередині живих клітин. Результати цього дуже перспективного дослідження опубліковані у виданні Nano Letters.


Вільні радикали кисню у нашому організмі виникають або як побічний продукт метаболізму, або формуються під дією негативних факторів навколишнього середовища: ультрафіолетових променів або промислового і транспортного смогу. У нашому організмі є особливі механізми, які займаються усуненням токсичних вільних радикалів, зокрема органели пероксисоми – компоненти клітин, які поряд із мітохондріями є одними з головних центрів утилізації кисню у клітині. Однак, коли концентрація вільних радикалів дуже велика, наприклад, у зв'язку з несприятливим екологічним оточенням, природний механізм антиоксидантного захисту перестає справлятися зі своєю роботою і людина відчуває окислювальний стрес. У результаті розвиваються численні захворювання, такі, як рак і артрит. Досі спроби створити ліки, що забезпечують захист від надлишку вільних радикалів, мали обмежений успіх, але швейцарські вчені, схоже, знайшли вирішення цієї проблеми.

Всередині штучних органел, пероксисом, активні вільні радикали перетворюються на воду і кисень. Професор Корнелія Паліван (CorneliaG. Palivan) та її дослідницька група створили штучні пероксисоми, що імітують природні пероксисоми. Дослідникам вдалося створити аналог клітинних органел на основі особливих полімерних нанокапсул. Ці нанокапсули містять два типи ферментів, що здатні перетворювати вільні радикали кисню на воду і звичайний кисень. У ході експериментів вчені успішно перевірили працездатність штучних органел всередині живої клітини. Результати дуже обнадійливі: жива клітина витримала «підселення» штучних пероксисом, які, у свою чергу, ефективно допомагали природним пероксисомам переробляти надлишки вільних радикалів.Зрозуміло, що до широкого застосування штучних органел ще мінімум десяток років, адже вони вимагають всебічних випробувань. Водночас, у лабораторії синтетичні пероксисоми ніяк не вплинули на інші клітинні процеси, а лише забезпечили додаткову переробку вільних радикалів.Винахід швейцарських учених має величезне значення. Сьогодні більшість дослідників, які працюють у галузі біотехнологій, не сумніваються, що такі проблеми, як старіння і навіть смерть, зрештою будуть вирішені. Вільні радикали є однією з основних перешкод на шляху до цієї мети, адже під час старіння рівень вільних радикалів зростає, що вважається однією з причин руйнування людського організму. Крім того, жителям великих міст, курцям і всім, хто піддається впливу токсинів, просто необхідні потужні антиоксиданти, здатні зруйнувати вільні радикали, запобігти важким захворюванням і передчасній смерті.За матеріалами: http://infonova.org.ua/Версія для друку Опубликовано: 30 Серпня 2013
Поділитись: