Що спільного між Системою CRISPR-Cas та екологічними знаннями?

Що спільного між Системою CRISPR-Cas та екологічними знаннями? Щорічно, 15 квітня у багатьох країнах світу відзначається ДЕНЬ ЕКОЛОГІЧНИХ ЗНАНЬ. Свою історію цей день веде з 1992 року, коли на Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро, де обговорювалися проблеми навколишнього середовища, було підкреслено величезне значення екологічної освіти населення всіх країн світу в реалізації стратегії виживання і для сталого розвитку людства. В Україну це свято прийшло у 1996 році з ініціативи громадських природоохоронних організацій.

Основна мета цього свята — просування екологічних знань та формування екологічної культури населення, інформування громадськості про стан справ в області екологічної безпеки та про стан навколишнього середовища, а також виховання і підготовка громадянина, що вміє мислити екологічно. У фокусі екологічних знань — пошук розумного балансу між зростаючими потребами людства та вичерпністю можливостей планети.

Об’єктивна необхідність наукових досліджень на сучасному етапі розвитку світу теж потребує балансу. Такою темою, яка зараз балансує у науковому світі, є проблема застосування системи CRISPR-Cas для редагування ембріонів людини.

Дуже часто, отримавши певні результати досліджень, вчені стоять перед вибором: як може відбитися їхня знахідка на розвиток суспільства, чи не принесе це шкоди?

16 квітня кандидат біологічних наук Оксана Півень (Інститут молекулярної біології і генетики НАН України) провела  семінар «Система CRISPR-Cas і рішення для діагностики інфекцій».

На семінарі було розглянуто ряд дуже важливих та цінних в наш час питань, зокрема:

    • застосування системи CRISPR-Cas для редагування ембріонів людини

 

    • генетичне перепрограмування фібробластів

 

    • вплив генів на пластичність нейронів, задіяний у реалізації когнітивної функції.Цікаво, що використовуючи систему CRISPR-Cas, китайський вчений – професор Хе Дзянкуй – здійснив «вимкнення» гену CCR5 у дівчат-близнючок Лулу і Нану (ще на етапі їхнього ембріонального розвитку), щоб забезпечити їм природний імунітет проти ВІЛ.

Детальніше про лекцію можна дізнатися з відеозапису на YouTube каналі: https://youtu.be/wtMn8myj6fM.

Відділення екології та аграрних наук підтримує ініціативу сталого розвитку та бажає всім міцного здоров’я!

 

Версія для друку Опубликовано: 17 Квітня 2020
Поділитись: