Особистість в інформаційному суспільстві: світоглядні виклики та загрози

Особистість в інформаційному суспільстві: світоглядні виклики та загрози «Процес одержання і використання інформації є процесом нашого пристосування до випадковості зовнішнього середовища і нашої життєдіяльності в цій сфері» Норберт Вінер


 До Всесвітнього дня розвитку інформації (World Development Information Day) у відділенні філософії та суспільствознавства Київської Малої академії наук учнівської молоді 22 жовтня відбулося засідання круглого столу на тему «Особистість в інформаційному суспільстві: світоглядні виклики та загрози».

Захід відбувся за дружньої підтримки нашого партнера – спеціалізованої школи № 43 з поглибленим вивченням предметів суспільно-гуманітарного циклу «Грааль», адміністрація якої  люб’язно запропонувала на час заходу перетворити конференц-хол на майданчик для дискусії.Потрібно сказати, що засідання викликало цікавість та жвавий інтерес не тільки у старшокласників різних навчальних закладів міста Києва, але й у представників наукових установ та мас-медіа. Гостями та активними учасниками диспуту були представники Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України Вікторія Миколаївна Косик та Ірина Вікторівна Тропіна, журналіст, ведуча та редактор програми «Абзац» («Новий канал») Анастасія Кошман.

Відділення філософії та суспільствознавства Київської МАН вже не перший рік плідно співпрацює з проектом ТЕО-Практ Центру професійного розвитку молоді, і тому участь у роботі круглого столу керівника проекту ТЕО-Практ Людмили Супруненко була, безумовно, дуже доречною.У ході роботи круглого столу були порушені актуальні та важливі питання:
  1. Роль та місце мас-медіа в житті суспільства. Доповідачі: Марія Бикова, Анастасія Коржук, Анастасія Пожар – учениці 10-А класу спеціалізованої школи № 43 з поглибленим вивченням предметів суспільно-гуманітарного циклу «Грааль».


  2. Проблема маніпуляції свідомістю через мас-медіа. Доповідач: Валерія Юркова – учениця 10-Б класу СШ № 302.


  3. Інформаційна безпека особистості: проблеми правового регулювання в Україні. Доповідач: Анна Крупяк – учениця 10 класу Скандинавської гімназії.


  4. Психологічна безпека молоді в сучасному інформаційному просторі. Доповідачі: Вікторія Логош та Олександр Воробйов – студенти ІІ курсу Коледжу економіки, права та інформаційних технологій.

Із вітальним словом виступила директор школи – Наталія Сергіївна Лазебник, зазначивши, що молодь, яка живе у сучасному мінливому світі, хоч і є найактивнішою верствою населення, але, не маючи достатньо знань, умінь та навиків протидії негативним впливам спотвореної інформації, є найбільш чутливою частиною суспільства. А тому досить важливим і безперечно актуальним є усвідомлення молодими людьми загроз, які існують під час великої кількості комунікацій одночасно.

Завідувач відділення Тетяна Юріївна Кот наголосила на тому, що велика роль у процесі усвідомлення та адаптації особистості до суспільства в цілому та суспільних інтеграційних комунікативних процесів зокрема  належить розвитку та подачі інформації, упровадження якої у повсякденність породжує нові форми реальності. Постійні зміни в сучасному суспільстві  висувають нові вимоги до формування знань, навичок та  мотиваційного інструментарію  особливо в одного із найбільш вразливих його сегментів – молоді. У розвинутих країнах уже сьогодні сформовано новий простір, в якому найважливішим активом є не матеріальні ресурси – товари, сировина, робоча сила, обладнання, а дещо інше – інтелект, інформація, знання.Модератор круглого столу – керівник секції соціології Андрій Павлович Хорошенюк − наголосив на новому започаткуванні – так званому «інфосуспільстві», яке сьогодні називають суспільством довічного навчання. Інформаційна революція, свідками якої ми є, вирішує одні завдання і ставить перед суспільством інші, а саме: проблему інформаційних перенавантажень, неможливості засвоїти і переробити колосальні обсяги інформації, устежити за всіма нововведеннями, що призводять до відставання та дисбалансу всієї системи, намаганні змінити інформацію тощо.Американський соціолог Гарольд Лассуелл говорив: «Особливу категорію важливої інформації складає знання того, яким чином вона може бути надана суспільству…»У сучасних умовах розвитку інформаційних технологій зростає інформаційна культура, яка впливає на мозок, свідомість і підсвідомість людини. І це той аспект, що свідчить про радикальні зміни в ментальності та сенсорному досвіді сучасної людини, які були спричинені запровадженням і розвитком нових комунікаційних технологій.Дуже жвавим та емоційним був виступ журналістки, ведучої та редактора програми «Абзац» («Новий канал») Анастасії Кошман. Вона розповіла, як готується програма, знімаються сюжети – створюється інформаційний продукт. Під час розповіді з’ясувалось, що саме завдяки сюжетам програми «Абзац», мати одного з бійців, який перебував у зоні проведення АТО, отримала таку очікувану звістку, що її син живий. І вже зовсім стало несподіванкою, що тією матір’ю, яка так довго очікувала, є директор спеціалізованої школи № 43 з поглибленим вивченням предметів суспільно-гуманітарного циклу «Грааль» Наталія Сергіївна Лазебник. Звичайно, коли ці дві жінки обнялися, всім присутнім було важко стримати емоції!Підсумовуючи, варто сказати, що сьогодні інтенсивно зростає роль та значення інформації як цивілізаційного ресурсу. Але й загрози, безумовно, існують, і варто їх усвідомлювати. Принаймні, формат заходу дає підстави стверджувати, що дискусія не завершена. І ми сподіваємося на її продовження!Версія для друку Опубликовано: 28 Жовтня 2015
Поділитись: