Інноваційні технології у рамках «KyivEdFest» від Київської МАН

Інноваційні технології у рамках «KyivEdFest» від Київської МАН Світ завжди потребує від нас як педагогів майстерності та постійного розвитку особистості, професійних компетенцій, вміння підлаштовуватися під зміни та оновлені стандарти життя.
Підвищення професійної компетентності педагогічних працівників в контексті STEM-освіти стало невід’ємною складовою діяльності Київської МАН. Підтвердженням цього є весняний освітянський онлайн конгрес :  «Час змін – час нових рішень», який відбувся у режимі онлайн за допомогою сучасних засобів комунікацій – платформи Zoom.

Київська МАН у постійному пошуку нових інноваційних методів та інструментів роботи з педагогами, особливо в контексті STEM-освіти наукового спрямування, що дає підґрунтя для розвитку талановитої молоді. Саме  тому 28 березня 2020 року відбувся вебінар «ТРИЗ / ТРВЗ» (Теорія Рішення Винахідницьких Задач) від бізнес-тренерки (ECF), фасилітаторки, засновниці компанії «HR-бізнес партнер», методиста Київської МАН Наталії ДЗЮБИ, в якому взяли участь педагоги київських освітніх закладів.

Під час вебінару учасники опанували алгоритмом роботи з задачами ТРИЗ/ ТРВЗ та дізналися, як створити картки для завдань та трансформувати задачі для уроку в кейси.

ТРВЗ (теорія рішення винахідницьких задач, або ТРИЗ, заснована на системному підході, на глибокому вивченні системи, яку треба поліпшити. Саме ТРИЗ вважають найбільш системним методом роботи з технічними задачами. Системний аналіз вивчає системи будь-якої природи і будь-якої складності. Це - мислення,яке  строго враховує всі положення системного підходу - всебічність, взаємопов'язаність, цілісність, багатоаспектність, що бере до уваги вплив всіх значущих для даного розгляду систем і зв'язків на відміну від дитячого, нерозчленованого, синкретичного мислення.

Вважається, що системне мислення - це найбільш виграшна риса діалектичного мислення. З точки зору системного підходу, об'єкти, що входять у дану систему, повинні розглядатися і самі по собі, і у зв'язку з багатьма іншими об'єктами і явищами. Жодна жива істота, жоден колектив, жодна машина не можуть існувати поза зв'язком зі своїм оточенням. Але описати і врахувати всі зв'язки практично неможливо і теоретично безглуздо. Досить виділити тільки найбільш стійкі зв'язки, які безпосередньо і значно впливають на рішення поставленого завдання і піддаються реальній оцінці. Ось для цієї конкретної мети і використовуються поняття системного підходу.

Освітяни столиці дізналися,що основу ТРИЗ складають 40 загальних прийомів створення винаходів, 76 стандартних шаблонів рішень і деякі  інші ідеї. Для вирішення конкретного завдання користувачі ТРИЗ зводять її до концептуальної частини і намагаються застосувати відповідний загальний метод, а пізніше повернутися до конкретного завдання.

З 40 карток з завданнями під час закінчення науково-дослідницької роботи використовуються 3-5. Саме вони дають новий поштовх до глибинного розуміння проблематики роботи та допомагають знайти нові рішення.

Кожний педагог відкрив для себе Алгоритм роботи з методом: сформулювати проблемне питання-обрати карти, найбільш притаманні напрямку роботи.

Наталія ДЗЮБА продемонстрували учасникам вебінару приклади карток:

  1. Д р о б л е н н я:


а) розділити об'єкт на незалежні частини;

б) виконати об'єкт розбірним;

в) збільшити ступінь дроблення об'єкта.

  1. А с и м е т р і я:


а) перейти від симетричної форми об'єкта до асиметричної;

б) якщо об'єкт вже асиметричний, збільшити ступінь асиметрії.

  1. А н т и в а г а:


а) компенсувати вагу об'єкта з'єднанням з іншим об'єктом, що володіє підйомної силою;

б) компенсувати вагу об'єкта взаємодією з середовищем (переважно за рахунок аеро- і гідродинамічних сил;

3) відповідати на питання карток та фіксувати відповіді.

Освітяни столиці подякували Наталії за корисно проведений час та отримані сучасні знання. Дякуємо всім, хто долучився до наших заходів. Разом – ми команда. Команда однодумців, котрі обов’язково виховають покоління, що дасть Україні те, чого вона варта.

Версія для друку Опубликовано: 28 Березня 2020
Поділитись: