Науковці створили гнучкий мінеральний матеріал, взявши приклад з морських губок

Створений німецькими науковцями штучний аналог також виготовлений з натурального матеріалу, карбонату кальцію, але при цьому володіє дивовижною гнучкістю. Синтетичну кальцитну структуру можна згинати, як гуму, хоч літерою П – ніяких слідів розриву не спостерігається. Ця якість може стати у нагоді, наприклад, у протезуванні. Крім того, дуже жорсткий, міцний, але гнучкий матеріал може виявитися корисним у виробництві бронежилетів.
Штучна трубка з карбонату кальцію володіє, здавалося б, неможливим поєднанням властивостей: міцністю, притаманною мінеральним структурам, і гнучкістю гуми.
Домогтися неймовірної гнучкості матеріалу, який в основному складається з мінералу, вдалося завдяки додаванню великої кількості органічної речовини – її у штучному матеріалі приблизно у 10 разів більше, ніж у натуральному. Вчені виростили у лабораторії штучний каркас морської губки, що складається з кальциту (CaCO3) і силікатеїну. Останній є білком із кременистих губок, який у природі є каталізатором процесу утворення діоксиду кремнію.
Силікатеїн використовували для керування ростом кальцитного каркасу. У результаті за 6 місяців з аморфного матеріалу вдалося виростити трубку мінерального каркасу, що складається з нанокристалів кальциту. Спікули у цьому каркасі мали вкрай малі габарити: 10-300 мікрометрів у довжину і діаметр 5-10 мікрометрів.
Цікаво, що штучна структура володіє світлопровідною властивістю, як оптоволокно, причому ця властивість зберігається навіть при згинанні.
За матеріалами: http://infonova.org.ua/science/