Науковці навчили кишкову паличку виробляти дизельне паливо

Науковці навчили кишкову паличку виробляти дизельне паливо Науковці з Ексетерського університету (Великобританія) виступили у журналі PNAS зі статтею про бактерії, які вміють синтезувати дизельне паливо. Взагалі, вже існує один біодизель, який може бути хорошою альтернативою звичайному дизпаливу, що є одним з продуктів перегонки нафти. Він утворюється внаслідок переробки рослинних і тваринних масел і жирів. Плюси біодизеля у тому, що він не містить сірки, як звичайне паливо, і обсяг вуглекислого газу, що вивільняється при його згорянні, дорівнює обсягу того ж вуглекислого газу, поглиненого рослиною, тобто нового парникового газу в атмосфері не з'являється. З іншого боку, біодизель часто вимагає добавок у вигляді звичайного палива, і для його виробництва необхідно обробляти величезні плантації олійних культур.


Дизельне паливо, отримане з допомогою бактерій, позбавлене цих недоліків: за словами авторів роботи, воно не вимагає добавок «нафтового дизеля» і під нього не потрібно переробляти двигуни. Ну і, зрозуміло, бактерії не потребують великих сільськогосподарських площ. Ученим вдалося з допомогою кишкової палички відтворити точну копію нафтових розгалужених вуглеводнів, які і складають дизельне паливо. Щоправда, для цього кишкову паличку довелося неабияк модифікувати.



У бактерій є стандартний біохімічний шлях перетворення вуглеводів у ліпіди, які потім вбудовуються у клітинну оболонку. Оскільки молекули ліпідів будуються на основі довгих вуглеводневих ланцюгів, вченим спало на думку так змінити шлях їх синтезу, щоб у результаті вийшов не ліпід, а паливний вуглеводень. Для цього у кишкову паличку вводили гени з інших бактерій, синьо-зелених водоростей і коричного дерева. У результаті науковці намагались змінити довжину вуглецевого скелета молекули і зробити його розгалуженим. Підсумковий метаболічний шлях виробляв дизельні вуглеводні з цукру.



Поки що таким чином вдалося отримати лише пробні, «лабораторні» зразки дизельного палива. Тобто говорити про негайне впровадження цієї технології у промисловість рано, попереду довга оптимізація «дизель-бактерій», підвищення їх ефективності і т. д. І все ж, результати не можуть не вражати, адже такі бактерії у майбутньому здатні перекроїти політичну та економічну карту світу не гірше за сланцевий газ. Цікаво також, що дослідження фінансувалося (і продовжує фінансуватися) компанією «Shell», одним із найбільших нафтогазових виробників у світі.



За матеріалами: http://infonova.org.ua/biomed/



Версія для друку Опубликовано: 22 Травня 2013
Поділитись: