Міжнародна науково-практична онлайн-конференція «Об’єкти всесвітньої спадщини: практики сталого розвитку міської спадщини»

Міжнародна науково-практична онлайн-конференція «Об’єкти всесвітньої спадщини: практики сталого розвитку міської спадщини» 10-11 грудня 2020 року Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником у «Zoom Video Communications» було проведено Міжнародну науково-практичну онлайн - конференцію «Об’єкти всесвітньої спадщини: практики сталого розвитку міської спадщини», в роботі якої взяли участь керівники секцій відділення історії Київської МАН.

Захід приурочено до 30-ї річниці внесення об’єкта «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра» до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Організаторами заходу виступили – Центр спадщини ЮНЕСКО, Міністерство культури й інформаційної політики України й Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник. Конференцію проводили під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.

Архітектурний ансамбль Софійського собору та монастирський комплекс Києво-Печерської Лаври стали об’єктом всесвітньої спадщини 12 грудня 1990 року. Це підтверджує їх визначну універсальну цінність, що підлягає збереженню на благо всього людства. Об’єкт всесвітньої спадщини № 527 «Київ: Собор святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра» став першим від України в списку ЮНЕСКО.

Вітальними промовами  онлайн - конференцію відкрили заступниця директора Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Джоті Госаґрагар, перша заступниця Міністра закордонних справ України, голова Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Еміне Джапарова, заступниця Міністра культури та інформаційної політики з питань євроінтеграції Світлана Фоменко, виконувач обов’язків генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Рудник, генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська. Був зачитаний вітальний лист від імені директора Департаменту охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації Олександра Никоряка.

Після церемонії відкриття учасники онлайн - конференції перейшли до пленарних засідань за тематичними напрямами «Історичне міське середовище», «Економічне процвітання і сталі засоби до існування», «Знання і навички» та «Залучення і участь». На основі презентацій міських об’єктів всесвітньої спадщини Флоренції, Бордо, Неаполя, Бамберґа, Троґора та Мцхети  експерти обговорили основні виклики й можливості міських спадщин у світі, їхній внесок у сталий розвиток, а також посилення можливостей керівників об’єктів всесвітньої спадщини в сприянні розквіту, життєздатності та миру в містах.

Під час онлайн - конференції національні та міжнародні експерти обмінялися науковими знаннями й практичним досвідом. Серед інших результатів – підвищення обізнаності поміж керівників об’єктів всесвітньої спадщини в Європі, їхніх команд і мереж щодо ролі культури та культурної спадщини в досягненні сталого розвитку, а також визначення факторів, що перешкоджають реалізації повного потенціалу культурного внеску в економічний, соціальний та екологічний сталий розвиток.

До онлайн - конференції долучилися представники міських об’єктів всесвітньої спадщини країн Європейського регіону й Східного партнерства, державних і місцевих органів влади, державних і громадських організацій, міжнародні експерти.

11 грудня, продовжуючи захід, для українських експертів був проведений воркшоп за результатами конференції.

Участь в онлайн-воркшопі взяли виконувач обов’язків генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Рудник, генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, головний архітектор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Яків Діхтяр, завідувач науково-дослідного сектора історії та археології Сергій Тараненко й фахові експерти з інших міст України: Лідія Карпенко з Міжнародного центру культурної спадщини та культурних цінностей (Івано-Франківськ), Лілія Онищенко-Швець з управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, Володимир Герич від Державного історико - архітектурного заповідника в місті Жовква й Ірина Коротун з кафедри архітектури та збереження об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Учасники воркшопу вітали колег із відзначенням 30-річного ювілею внесення ансамблю Софійського собору та монастирського комплексу Києво-Печерської Лаври до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також активно обговорювали результати дискусій міжнародної науково-практичної онлайн-конференції, висловлювали свої думки щодо значення та цінності отриманих від експертів ЮНЕСКО знань для використання їхнього досвіду в діяльності українських об’єктів культурної спадщини в контексті сталого розвитку. Окрім цього, українські експерти представили презентації поточних проєктів об’єктів культурної спадщини в різних містах України, а також схвалили коло питань для обговорення на наступній конференції, яку заплановано на 2021 рік.

Усі спікери дня наголосили на важливості та позитивному ефекті проведення таких конференцій і воркшопів не лише для представників міст та об’єктів культурної спадщини у світі, а й для тих місцевостей України, де зосереджено чимало пам’яток зазначеної спадщини.

Загалом конференція об’єднала учасників із 12 країн світу.

 

Версія для друку Опубликовано: 14 Грудня 2020
Поділитись: