М.О. Булгаков і Київ

М.О. Булгаков і Київ Жовтневі мандри секції історичного краєзнавства відділення історії КМАНУМ тривають. Минулого тижня МАНівці та їхні батьки взяли участь в екскурсії на тему «М.О. Булгаков і Київ». Педагогічний керівник секції Ганна Овсіївна Владимирська ознайомила їх з місцями, пов’язаними з життям письменника та його творчістю; учасники подорожі відвідали музей О.С. Пушкіна. Його адреса – Кудрявська вулиця, 9. Тут Булгакови жили з 1895-го по 1903-й рік. У п'яти кімнатах цього будинку росли їхні діти, звідси малий Михайлик почав ходити до гімназії. Затишний дворик, що пам'ятає дитячі голоси, зберігся донині, і здається, ніби над столом світить зелена лампа батька-професора – символ затишку, налагодженого побуту, стабільності у родині.


Нині в будинку розміщується київський музей Пушкіна – ось так чудово переплелися в історії й архітектурі міста імена двох Майстрів. Заснований він в 1999 році, коли відзначалося двохсотріччя з дня народження поета. Експозиція складається з колекції киянина-пушкініста Якова Бердичевського. Їдучи до Німеччини, він подарував її місту з умовою, що буде створений музей. Серед експонатів музею – прижиттєве видання «Євгенія Онєгіна», книги з авторськими знаками друзів і сучасників поета – не тільки літераторів, а й відомих політичних і державних діячів. Також в музеї експонується статуетка поета у повний зріст, створена скульптором Олександром Теребенєвим 1837-го року. Унікальна її технологія: вона складається з суміші подрібнених мінералів, яка називається «бісквіт». Ще одним цінним експонатом є видання пушкінського журналу «Современник» з цензорським дозволом Крилова. Пушкіністи вважають, що Олександр Сергійович особисто тримав його в руках.

 У зібранні музею є велика кількість книг зі знаками їхніх власників. Серед останніх – сучасники та співвітчизники О.С. Пушкіна, друзі та знайомі, відомі письменники та поети, державні діячі кінця XVIII — першої половини XIX ст.: І. Ф. Богданович, О. М. Горчаков, І. П. Ліпранді та ін. Також у музеї зберігаються книжки, які належали членам імператорських династій Західної Європи: Наполеону I, Єлизаветі Бурбон, Фрідріху-Вільгельму II та Фрідріху-Вільгельму III. Із зацікавленістю юні дослідники оглянули експозицію музею. Так в один жовтневий день вони зустрілися із двома геніями: О.С. Пушкіним і М.О. Булгаковим. Попереду ще багато відкриттів у рідному Києві!Версія для друку Опубликовано: 12 Жовтня 2015
Поділитись: