«Кухня» погоди

Сьогодні обсерваторія – це велика організація, яка складається з відділу метеорології і клімату, групи актинометрії, відділів аерології та гідрології, лабораторії хімії поверхневих вод.
Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського (колишня Київська обсерваторія) входить до системи реперних кліматичних станцій Європи. Метеодані з неї щодня звучать в ефірі українського радіо, за ними складаються прогнози погоди не лише для території України, а і Європи.
Юні науковці ознайомилися з роботою метеорологічної станції, дізналися, як і якими приладами вимірюються температурні показники, вологість повітря та кількість опадів, напрям та швидкість вітру, забруднення повітря. Співробітники станції розповіли, як проводяться аерологічні спостереження, зокрема, зондування на різних висотах у вільній атмосфері.
Учні були присутні при черговому запуску аерологічного радіозонда – мініатюрної метеостанції, що піднімається до висоти 30—40 км гумовими кулями, наповненим воднем.
Радіозонд визначає розподіл в атмосфері температури, вологості, тиску, вітру тощо та передає інформацію на приймачі пункту випуску. Дані аерологічного зондування використовують у ході складання прогнозів погоди та для дослідження будови і властивостей атмосфери.
Щоденно в Україні гідрометеорологічна мережа отримує понад 50 тисяч параметрів навколишнього природного середовища (атмосфери та гідросфери). Збір цих даних, їх опрацювання, накопичення і зберігання, забезпечення доступу до них всіх верств населення і є важливим напрямком роботи національної гідрометеорологічної служби України.