Кожний з нас є носієм СОЗ!

Кожний з нас є носієм СОЗ! Щорічно 22 квітня відзначається Міжнародний день Матері-Землі (International Mother Earth Day), встановлений Генеральною Асамблеєю ООН в 2009 році (резолюція № A/RES/63/278).

У резолюції наголошується, що термін «Мати-Земля», загальноприйнятий у багатьох країнах, показує взаємозалежності між планетою, її екосистемами і людиною.

В рамках лекторію «Передові рубежі біології» Наталія Олександрівна РИЖЕНКО у лекції «Стійкі органічні забрудники: небезпечність та особливості поводження» розповіла, які ж відносини з Матір’ю-Землею склалися на сьогодні.

Наталія Олександрівна ‑ докторка біологічних наук, професорка, завідувачка кафедри Екології та екологічного контролю Державного закладу «Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління», тому інформація не тільки дослідницька, а й офіційна.

Що ж таке стійкі органічні забрудники (СОЗ)?

Це спеціальні речовини, що мають токсичні властивості, виявляють стійкість до розкладання, характеризуються біоакумуляцією і є об’єктом транскордонного перенесення по повітрю, воді й видами, що мігрують, а також осаджуються на великій відстані від джерела їхнього викиду, накопичуючись в екосистемах суші та водних екосистемах.

Ці органічні забрудники зазвичай мають антропогенне походження, зокрема, наприклад, у якості пестицидів, при виробництві лікарських засобів, різних хімічних продуктів. Вони утворюються при функціонуванні екологічно небезпечних, недосконалих технологій виробництва продукції металургійної, хімічної, целюлозно-паперової і інших промисловостей, де іони хрому, брому взаємодіють з активним вуглецем у присутності кисню.

Яка ж небезпека?

Екологічна ситуація склалася таким чином, що, на жаль, вже кожна людина та жива істота нашої планети містить їх у своєму організмі. Загрозою є те, що ці речовини здатні викликати такі важкі хвороби як ракові захворювання, діабет, гепатит, неврологічні та репродуктивні порушення, імунодепресію і можуть передаватися з організму матері новонародженим.

СОЗи представлені у довкіллі у всіх регіонах світу, оскільки переносяться на великі відстані внаслідок своєї летучості та здатності легко прикріплюватись до часток атмосферного повітря, а потім повертаються на землю у вигляді осадів. Цей процес може повторюватись багато разів («ефект коника-стрибунця»)…

Це тільки частина унікальної інформації, яку ми дізналися від Наталії Олександрівни. Якщо Ви хочете знати як ми стали носіями стійких органічних забрудників та яким чином вони можуть проявлятися дивіться зустріч з Н.О. Риженко.

Відділення екології та аграрних наук Київської МАН дякує Наталії Олександрівні за зустріч та відповіді на запитання.

Розвиваємось та міняємо світ разом!

Версія для друку Опубликовано: 23 Квітня 2021
Поділитись: