Історія мікроскопії: від лінзи до наноскопа

Історія мікроскопії: від лінзи до наноскопа У новому 2016 році перші заняття в рамках лекторію «Передові рубежі біології», які проводив науковий співробітник лабораторії нанобіотехнологій Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України Кирило Олександрович Пиршев, пройшли у незвичному форматі. Спочатку лектор поцікавився у юних слухачів, що спільного між «давніми» мікроскопами та надсучасними оптичними приладами? За що дають Нобелевські премії мікроскопістам та як може науковець стати митцем? Наскільки учні обізнані з історією мікроскопії, а також життям-буттям клітин нашого організму?


Біологія – це вкрай різноманітна наука, яка покриває увесь спектр взаємодій та організації живої матерії, що є у Всесвіті. Одначе, людство завжди цікавилося тим, як ми побудовані та яким чином увесь цей анклав частинок функціонує. В лекції були розкриті основні закономірності розвитку світлової мікроскопії та еволюції нашого уявлення про світ мікроорганізмів. Описано принципи роботи перших мікроскопів, що були створені Галілео, Гуком та Левенгуком. Було наголошено, що Левенгук та Гук відомі як перші мікроскопісти, незважаючи на те, що мікроскоп Галілео був створений на півстоліття раніше через те, що саме науковий підхід та опис своїх спостережень стали доступні нащадкам та дозволили розвинути наше уявлення про «клітини» Гука та «анімалькуля» Левенгука. Відмічалося, що створення більш сучасних мікроскопів командою Фредеріка Цайса та інших не надто допомогло деталізувати організацію органел в клітині. Проте, саме завдяки відкриттям XVIІI століття людство значною мірою просунулося в розумінні роздільної здатності мікроскопії та в необхідності використання контрасту для дослідження морфології певних структур клітин.                                                  В історичному аспекті були подано розділи:
  • будова світлового мікроскопа;


  • флуоресцентний мікроскоп, еволюція флуоресцентної мікроскопії;


  • мікроскопія структурованого освітлення;


  •  фотоактивована локалізаційна мікроскопія;


  •  мікроскопія стимульованого пригнічення флуоресценції;


  • ліміт роздільної здатності і шляхи його подолання;


  • структура плазматичної мембрани та її дослідження за допомогою флуоресцентної мітки.

Варто відмітити, що лекція супроводжувалася показом чудових оригінальних кольорових слайдів клітин, клітинних органел, ядер м’язової клітини, динаміки руху мітохондрій та ін., частина з яких була отримана безпосередньо автором у процесі проведення наукових досліджень.Куратор лекторію В.І. Назаренко від імені присутніх висловив подяку Кирилу Пиршеву за цікаву лекцію і оголосив, що наступні заняття лекторію відбудуться в середу 10 лютого, на яких з доповіддю на тему «Екологічнобезпечна інноваційна «зелена» ядерна енергетика» виступить директор Навчально-наукового інституту екологічного моніторингу та інноваційних технологій Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Мінприроди України, доктор фізико-математичних наук Володимир Миколайович Ващенко.

На завершення відбулося урочисте вручення грамот – віце-президент Київської МАН В.І. Назаренко і завідувач відділення екології та аграрних наук О.М. Ісаченко вручили грамоти призерці Всеукраїнського конкурсу учнів та студентів «Мирний космос» Чалій Єлизаветі та призеруМіжнародного конкурсу INESPO-2015 (International Environment & Sustainability Project Olympiad), який відбувся у столиці Королівства Нідерланди Амстердамі у червні 2015 р.,Солов’ю Владиславу.Версія для друку Опубликовано: 27 Січня 2016
Поділитись: