Флуоресценція в біологічних дослідженнях

Флуоресценція в біологічних дослідженнях


9 січня в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбулася чергова лекція-демонстрація наукового співробітника Інституту Панаса Ігоря Данковича, присвячена явищу флуоресценції та її застосуванню в біології.

Лекція мала декілька розділів, які послідовно провели слухачів від розуміння природи світла до численних різновидів люмінесценції, від флуоресценції у пробірці до флуоресценції у глибоководних мешканців океанів, від застосування флуоресценції в діагностиці раку до застосування флуоресценції в аеродинамічних випробовуваннях літаків. Для підкріплення матеріалу, який проектувався на екран, проводились інтерактивні демонстрації флуоресценції, хемолюмінісценції, фосфоресценції та інших ключових аспектів лекції. Зокрема було надано загальний опис явища люмінесценції, історії розвитку люмінесцентного аналізу та приладів для його проведення. Люмінесценція – випромінювання світла тілами, яке збуджується різними факторами, і має тривалість, більшу за період світлових хвиль. За видом збудження розрізняють такі типи люмінесценції: фотолюмінесценція, рентгенолюмінесценція, катодолюмінесценція, радіолюмінесценція, механолюмінесценція, електролюмінесценція, хемілюмінесценція, біолюмінесценція і сонолюмінесценція. За тривалістю залишкового світіння після припинення зовнішнього збудження люмінофора розрізняють флуоресценцію і фосфоресценцію.

Особливу увагу в лекції було приділено прикладам застосування флуоресценції в медико-біологічних дослідженнях, у тому числі з демонстрацією розробок, в яких брали безпосередню участь члени Київської МАН. Лекція супроводжувалася фантастичною наочною демонстрацією різнокольорового світіння групи органічних та неорганічних барвників в полі лазерного опромінення. Захоплено спостерігали за дійствами доповідача присутні в залі школярі, члени Київської МАН, гуртківці КПДЮ, студенти і молоді науковці. Певні показові ефекти вони мали можливість продемонструвати самостійно.


 

Версія для друку Опубликовано: 14 Січня 2019
Поділитись: