Екскурсія старовинними кварталами рідного міста

Екскурсія старовинними кварталами рідного міста Відгук учениці Вирушивши від Гідрометеоцентру ДСНС України (вул. Золотоворітська, 6-Б) у напрямку Київського національного університету імені Тараса Шевченка, ми зупинилися у Золотоворітському сквері: помилувалися пам’яткою ХІ ст. – давньоруським головним в’їздом до міста – Золотими воротами, які разом із Софією Київською та храмами св. Георгія та св. Ірини становили новий архітектурний містобудівний ансамбль «міста Ярослава». Сучасний пам’ятник «Ярослав з тортом», бронзовий Пантюша, фонтан Термена та «Виделковий кіт на дереві» гармонійно насичують цей улюблений куточок киян та гостей міста.
Сім чавунних фонтанів у вигляді квіткової чаші, виготовлених понад сторіччя тому на заводі Термена прикрасили місто: нині їх можна побачити у Маріїнському парку, у парку І. Франка, скверах: Золотоворітському, Михайлівської площі та на вул. О. Гончара (до речі, там встановлено фонтан, перенесений з Софійської пл.) і Поліцейському садку на вул. М. Горького. Фонтани з пл. Л. Толстого та Європейської пл. були демонтовані. З литих голів левів ллється вода, а от маскорони у верхньому ярусі нагадує обличчя головного майстра ливарного цеху заводу Термена: надто прискіпливого та хамуватого начальника чекало покарання – скориставшись його відрядженням, ображені підлеглі внесли у відливні форми для фонтанів певні корективи, створивши озлоблену гримасу.

А от наш сучасник Костянтин Скретуцький (автор багатьох оригінальних пам’ятників у Києві, як-то «Їжачок у тумані», «Балерина», «Рояль у кущах», пам’ятників з дерева та шедеврів на Пейзажній алеї) розташував у Золотоворітському сквері «Виделкового кота», що тішить око своєю оригінальністю не тільки дітей, а й дорослих відвідувачів.Звернувши увагу на архітектуру садиб на вул. Володимирській, кожна з яких неповторна своїм фасадом та наявністю внутрішнього подвір’я, ми зупинилися біля Національного театру опери та балету ім. Т. Г. Шевченка. Разом з оперними театрами Львова та Одеси наш, київський, театр складає трійку найбільш вишуканих архітектурних шедеврів Європи. Пам’ятник М. Лисенку – видатному композитору, музика якого так часто лунає у стінах опери у виконанні наших провідних музикантів, прикрасив національний прапор України.

Володимирська вулиця, що змінювала свою назву тільки одного разу, у радянські часи, на В. Короленка, названа на честь  Володимира Святославовича – київського князя, що приніс державі християнську віру, збудував величну, першу на Русі кам’яну церкву – Десятинну. Його ж ім’ям називався й університет, збудований у 1834 р. імператором Миколою І і архітектором В. Беретті як символ вітчизняної фундаментальної наукової освіти. Червоний колір головного корпусу історики пов’язують з кольором стрічки ордену св. Володимира – червоно-чорним. До речі, первинно білий колір стін був змінений на червоний, що за довгі роки набував різних відтінків і мав чорне стрічкове оздоблення біля карнизу будівлі. Біля фасаду головного корпусу університету було створено у 1860 р. Університетський сквер, де насаджено декоративні дерева, кущі та квіти; у 1896 р. встановлено пам’ятник фундатору Миколі І та обнесено парканом. У парку прогулювалась тільки «благонадійна публіка» і здійснювався поліцейський нагляд, на ніч сад зачинявся. У 1932 р., з нагоди 125-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка, фігуру було демонтовано, а на оновленому п’єдесталі встановлено пам’ятник видатному українському поетові, його ж ім’я отримав і сам університет.Затишні алеї парку, сучасні оздоблення, такі як фонтан у вигляді Чорного моря, композиція «Бабуся на лавці» та «Польський трамвайчик» (раритетний туристично-інформаційний центр), разом із червоним корпусом універу, садибами на Терещенківській вулиці та Ботанічним садом ім. О. Фоміна створюють зелений оазис відпочинку у центрі давнього Києва, що його із задоволенням відвідують місцеві мешканці та гості міста.Дякую педагогам відділення наук про Землю Київської МАН за інформативну екскурсію, яка навчила нас помічати красу рідного міста й не забувати його давню та славетну історію!  Олександра Коломієць, середня загальноосвітня школа № 36Версія для друку Опубликовано: 10 Червня 2015
Поділитись: