ЕКОЛОГІЯ І КОСМОС

ЕКОЛОГІЯ І КОСМОС


13 лютого в конференц-залі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України зібралася численна учнівсько-студентська аудиторія. Цього дня у рамках лекторію «Передові рубежі біології» з лекцією на тему «Екологія і космос» виступив  завідувач кафедри екології факультету екологічної безпеки, інженерії та технологій Національного авіаційного університету, доктор технічних наук, професор,  почесний працівник та ветеран космічної галузі України Валерій Федорович Фролов.

Космічне сміття або орбітальне сміття — некеровані об'єкти антропогенного походження, які більше не виконують свої функції та літають навколо Землі або меншою мірою навколо інших планет. Ці об'єкти різноманітного походження становлять загрозу космічним апаратам. Є ризик, що сміття почне подрібнюватися у геометричній прогресії внаслідок взаємних зіткнень. На навколоземній орбіті обертається понад 20 000 об'єктів,  розміри яких перевищують габарити стандартного футбольного м'яча. При цьому лише невелика частина з них — це супутники чи інші функціонуючі станції, що працюють на користь людства, все інше — космічне сміття. Космічне сміття по довільних орбітах обертається навколо планети з величезною швидкістю. Ці об'єкти мають величезний запас кінетичної енергії. Час від часу вони стикаються, утворюючи ще більшу кількість дрібних об'єктів – і чим вони дрібніші, тим небезпечнішими вони стають для діючих супутників і літальних апаратів. Згідно із прогнозами, сміття навколо Землі накопичилося вже стільки, що, навіть якщо його кількість припинить збільшуватися просто зараз, вірогідність зіткнень робочих об'єктів з уже неробочими, як і раніше, буде вкрай великою. Вчені роблять висновок, що точка, яку математики називають точкою неповернення, вже пройдена.

Багато чого цікавого дізналися слухачі під час лекції: походження, масштаби засмічення, небезпека вибухів, зони космічного сміття, шляхи вирішення проблеми, в тому числі і створення космічних апаратів для утилізації космічного сміття.

З вітальним словом перед слухачами виступив директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна, президент Українського біохімічного товариства, ректор Університету юних біохіміків, академік Сергій Васильович Комісаренко. Вчений розповів про наукову тематику Інституту, здобутки його співробітників, а також про грандіозні сучасні вражаючі досягнення в галузі біохімії, молекулярної біології, генетики, біотехнології та імунології в передових лабораторіях світу. Він закликав юних науковців постійно навчатися і самовдосконалюватися, бути вірними обраним ними наукам, не боятися можливих проблем.

Після закінчення лекції всі охочі відвідали Меморіальний музей засновника Інституту, видатного вченого-біохіміка, президента Української академії наук (1946-1962) О.В. Палладіна у супроводі його останнього аспіранта, провідного наукового співробітника Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна, куратора Музею Володимира Івановича Назаренка.

Наступний семінар в рамках лекторію «Передові рубежі біології» Університету юних біохіміків відбудеться 13 березня 2019 р.

 
 

Версія для друку Опубликовано: 18 Лютого 2019
Поділитись: