Диспут «Вплив пандемії на економіку України» у відділенні економіки

Диспут «Вплив пандемії на економіку України» у відділенні економіки Епідемії завжди переслідували людство, попри всі наші приголомшливі успіхи в різних сферах, епідемії є реальною світовою проблемою, оскільки в світі, який стрімко глобалізується, економічні, медичні та інші проблеми окремих країн і регіонів можуть швидко стати проблемами світової спільноти.

29 квітня керівники секції економічної теорії та історії економічної  думки і мікроекономіки та макроекономіки відділення економіки Валентина Сандугей та Ірина Біла, кандидати економічних наук, доценти кафедри економіки освіти Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова провели для учнів та вчителів столиці онлайн диспут на тему «Вплив пандемії на економіку України».

Спалах епідемії коронавірусу став, без перебільшення, ще одним викликом глобального характеру для людства. З одного боку, йдеться про спроможність швидко та ефективно визначити природу збудника чергового лиха та розробити відповідні методики й фармацевтичні засоби для лікування. З іншого боку, будь-яка епідемія, не кажучи вже про пандемію, має цілком конкретні економічні наслідки коротко-, середньо- та довгострокового характеру.

Сьогодні практично всі експерти погоджуються з тим, що епідемія негативно вплине на світову економіку. За оцінками Oxford Economics, в залежності від сценарію розвитку подій «епідемічні» втрати світової економіки можуть становити від 0,4 до 1,1 трлн дол. США.

Загалом під час кожної кризи інвестори віддають перевагу безпечним інвестиціям, серед них золото завжди вважали абсолютно надійним. До березня ціни на золото стабільно зростали. Але наразі інвестори настільки непевні у тому, як розвиватимуться події і якими можуть бути наслідки для світової економіки, що обвалилися навіть ціни на золото. Крім того, ціни на нафту впали до найнижчого рівня майже за 20 років - від червня 2001.

Але при цьому всьому переважно всі розрахунки будувалися на припущенні про те, що епідемію подолають до кінця квітня 2020 року, і тому вплив буде відчутним, але короткостроковим, однак, ми вже бачимо, що такий позитивний сценарій навряд чи стане реальним абсолютно для всіх країн, хоча деякі країни вже послаблюють карантинні заходи, однак в Організації з економічного співробітництва та розвитку вже заявили, що світові знадобиться багато років, аби оговтатися від пандемії.

Зараз в Україні щонайменше дві з половиною тисячі чоловік щодня втрачають роботу через карантин. На сайтах з вакансіями кількість претендентів зросла більш ніж на половину. Ринок праці зменшується і трансформується до невпізнання.

Державна служба зайнятості звітує: по всій країні за останній місяць безробітних стало більше на 89 тисяч. Це тільки ті, хто прийшов і став на біржу праці. У той же час експерти торгово-промислової палати нарахували мінімум півмільйона людей.

У сферах, які раніше забезпечували чи не більше всіх робочих місць, а це туризм, спорт і краса, а також готельний бізнес, зараз зайняті втричі менше людей. (Туризм - 30%, спорт и краса - 40%, готельний бізнес - 50%). Проте роботодавці відкрили справжнє полювання на продавців-касирів та кур'єрів. Заробітну плату при цьому підвищувати не поспішають.

Якщо додати тих, хто не був працевлаштований і до карантину - загальний рівень безробіття може перевищувати два мільйони українських громадян. Теоретично, ці два мільйони нині претендують на 55 тисяч вакансій - тих, що пропонує держава. Для порівняння, ще місяць тому їх було понад 76 тисяч.

Водночас, попитом на ринку праці користуються наступні професії:

- лікарі та медперсонал;
- провізори;
- кур’єри ;
- онлайн працівники роздрібної торгівлі;
- люди, що виробляють фізичні товари (працівники виробництв);
- фахівці (вчителі, інженери, дизайнери, журналісти тощо).

Сподіваємось найближчим часом ситуація в нашій країні покращиться, а зростання економіки принесе більше багатства та збільшить кількість робочих місць.

Версія для друку Опубликовано: 30 Квітня 2020
Поділитись: