«Букет Катерини Білокур»

«Букет Катерини Білокур» 25 травня в рамках «Школи юних гідів» учні секцій відділення історії Київської МАН та їхні батьки здійснили цікаву подорож за маршрутом: Київ − Яготин – Богданівка. Ініціатором туру стала керівник секції історичного краєзнавства Ганна Овсіївна Владимирська, а екскурсію провів на високому рівні учень 11 класу навчально-виховного комплексу № 209 «Сузір'я» Дніпровського району міста Києва Максим Турло. Спочатку мандрівники завітали до районного центру Київської області − міста Яготин, де ознайомилися з палацово-парковим комплексом на березі озера Супій, закладеним гетьманом К. Розумовським у XVIII ст. У збереженій частини палацу зібрані особисті речі Розумовських-Рєпніних, а також розміщена картинна галерея, справжньою гордістю якої є зібрання робіт (більше 70) народної художниці України Катерини Білокур.


«Твори Катерини Білокур назавжди ввійшли до золотого фонду української культури. Вони з тих багатств, що їх Україна вносить до скарбниці мистецтва світового». Так говорив про цю видатну художницю письменник Олесь Гончар. Під час експонування її картин в Парижі, 1954-го року, великий Пабло Пікассо підтвердив цю думку: «Якби у нас була художниця такого рівня майстерності, ми б примусили увесь світ говорити про неї».

 


Крім того, юні науковці відвідали флігель Тараса Григоровича Шевченка, щоу парку, праворуч від картинної галереї. Власне і будівля галереї, й парк, і флігель – залишки колись величного маєтку Кирила Розумовського, що перейшов як посаг за онукою гетьмана Варварою до Миколи Репніна-Волконського. І надалі, аж до 1917 року,Яготинський маєток належав нащадкам цієї пари.З Репніними Тараса Шевченка познайомив декабрист Олексій Капніст. Дерев’яний флігель, у якому мешкав Тарас Шевченко, було знищено підчас Другої світової війни. 2003 року його відбудували й облаштували музей. Шість залів розповідають про життя поета в Яготині. Відвідувачі мають змогу оглянути речі з маєтку Репніних-Волконських, стіл, за яким працював Шевченко. Представлені тут картини з колекції колишніх власників та картини сучасних митців.

 


Ознайомившись з містом Яготин, екскурсанти вирушили  на батьківщину славетної доньки нашого народу − Катерини Білокур, де відвідали Меморіальний  музей-садибу народної художниці України, розташований на території садиби родини Білокурів у селі Богданівка Яготинського району Київської області, де художниця прожила все своє життя (1900–1961). Тут учасники подорожі прослухали розповідь про тяжку долю Катерини Василівни та про розквіт її художнього таланту. Окрім хати-музею,  побачили подвір’я, де творила мисткиня, дерева, що є її ровесниками, і прекрасну паркову скульптуру майстрині на весь зріст.

 


Ім’я Катерини Білокур внесене до книги  «100 великих українців». Творчість художниці належить до найкращих досягнень української культури ХХ-го століття і є предметом вивчень та досліджень мистецтвознавців.

 


Екскурсія до Богданівки та Яготина нікого не залишила байдужим. Сповнені незабутніх вражень від яскравого світу творів Катерини Білокур, мандрівники повернулися до Києва з надією на нові цікаві подорожі містами нашої України.Версія для друку Опубликовано: 28 Травня 2019
Поділитись: