Україна буде сильною та безпечною для своїх громадян

Україна буде сильною та безпечною для своїх громадян А як інакше, коли у нас є такі талановиті, розумні й віддані своїй батьківщині діти та їх викладачі? Вихованець відділення технічних наук Київської МАН, учень 11-го класу Політехнічного ліцею НТУУ «КПІ» Ігор Клименко під керівництвом завідувача наукової лабораторії кріогенної техніки Фізико-математичного факультету КПІ ім. Ігоря Сікорського, заслуженого вчителя України Олега Володимировича Козленка розробив квадрокоптер-міношукач, за який лише в березні 2022 року отримав срібну медаль на 48-й Женевській міжнародній виставці винаходів (48th Geneva International Exhibition of Inventions) та золоту на 21-й виставці Malaysia Technology Expo (MTE).

Квадрокоптер-міношукач, який можна розмістити у звичайному наплічнику, дозволяє швидко знайти вибухонебезпечні об'єкти на поверхні та під землею та мінімізує участь людини в цих пошуках. 


Сьогодні Ігор розповів історію створення дрону та поділився своїми планами та мріями.


-    Як і коли виникла ідея створити такий дрон? 

Все починалося зі звичайної гри на телефоні та сильної жаги відкриттів. 2015 року, коли я був у п’ятому класі, на східному кордоні нашої країни вже проходили військові дії. Звичайно, я про це чув як від батьків, так і з новин. Саме ці зовнішні умови вплинули на появу першої ідеї, пов’язаної із сучасним дослідженням.
Спочатку я поставив собі задачу створити наземних роботів, які б знаходили й одразу детонували міни. Кожного тижня після курсів робототехніки у STEM-школі INVENTOR я “завалював” питаннями про нові ідеї свого вчителя, спеціаліста у фізиці та програмуванні Ігоря Михайловича Сидорченка. Він мені допомагав розібратися в ідеях та питаннях, яких на той час у мене було дуже багато. 

У десятому класі я вступив до Політехнічного ліцею НТУУ «КПІ» м. Києва. Познайомившись із талановитими викладачами Олегом Володимировичем Козленком, Олексієм Васильовичем Матвійчуком та Віктором Володимировичем Гаврилюком,  разом з ними я почав проводити дослідження та писати наукову роботу на Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідних робіт учнів-членів Малої академії наук України. Разом із завідувачкою відділення технічних наук Київської МАН Станіславою Станіславівною Ігнатовою я брав активну учать у наукових заходах з метою популяризації науки в Україні. І ось за два роки навчання у ліцеї та Київській МАН та співпрацею з Малою академією наук України мій проєкт зміг вибороти золото на міжнародній виставці “MTE 2022” в Малайзії та багато інших нагород й відзнак на наукових конкурсах та виставках як в України, так і поза її межами.

-    Чи є на сьогодні діючі зарубіжні аналоги твоєї розробки?

На сьогодні були схожі розробки у Великій Британії, але вони не були втілені у реальне життя та не були використані практично. У США були подібні винаходи для знаходження підводних мін, але такі дрони є дуже коштовними та громіздкими.
Разом з тим, головними перевагами нашого дрона є відносно невелика вартість та компактність. Він є зручним як для тактичних переміщень військ, так і для знаходження вибухонебезпечних пристроїв під землею під час війни та у післявоєнний період. Планується розробка додатку для саперів, який значно полегшить та зробить безпечнішим цей процес, що також є нашою перевагою.

-    Які питання тобі ставили члени комісії під час конкурсу?

Під час конкурсу я отримав низку питань щодо двох отриманих патентів мого приладу та презентації його на інших конкурсах. Звичайно, були й питання, пов’язані з певними параметрами руху нашого пристрою, а саме: на якій висоті він буде переміщатися над землею та як він буде оминати перешкоди. Також поширеним питанням були сумніви щодо того, чи не буде пристрій плутати міни з певними металевими об’єктами.
Я був готовий до всіх уточнень, тому розповів, що пристрій буде перебувати на висоті від 10 до 50 сантиметрів, а огинати перешкоди буде за допомогою детекторів, розміщених на квадрокоптері. Таким же чином квадрокоптер буде триматися на статичній висоті - за допомогою інфрачервоного (або ультразвукового) датчика на його нижній частині. Задля повної безпеки саперів пристрій буде виявляти й інформувати про всі предмети заданого матеріалу детектором, що прикріплений до квадрокоптера. Отже ми зможемо попередити саперів не лише про міни, а й про інші вибухонебезпечні об’єкти, такі як нерозірвані снаряди. Дрон буде оснащений камерою з метою надання розширеної інформації щодо змін ландшафту внаслідок мінування місцевості.

-    Чи є у тебе плани на майбутні дослідження?
-    Якщо так, вони будуть стосуватися ВПК?

Так, звичайно! Я планую продовжити своє навчання та працювати й надалі над своїм проєктом, а саме створити реальну модель, яка зможе повноцінно працювати та передавати всі потрібні дані саперам. 
 Особливо зараз проблема мінування є неймовірно актуальною, тому наразі надходять пропозиції щодо втілення цієї ідеї у життя. Звичайно, потрібен час та кошти, але все реально і ми налаштовані працювати далі над розробкою. Нашою головною метою є реалізація й запуск готового приладу та надання повної безпеки насамперед усім українцям. Готовий робочий прилад ми хочемо надати Збройним Силам України та почати його масове виробництво, щоб якомога швидше допомогти у розмінуванні нашої Батьківщини.

Також після реалізації нашого проєкту ми хочемо розвивати й надалі нашу ідею, щоб не лише знаходити міни, а ще й детонувати їх! Ми хочемо використовувати рій дронів, який зможе підривати міни за заданими координатами квадрокоптером-міношукачем, а це повністю убезпечить роботу саперів. За дронами безпечне майбутнє!

-    Про що ти зараз найбільше мрієш?

Мені морально важко читати новини про те, що коїться у нашій країні, тому найбільше я мрію про найскоріше закінчення війни, всіх вбивств, підривів на мінах та про звільнення України від російських окупантів. Квадрокоптер-міношукач зможе зберегти життя сотням або навіть тисячам людей, тому його реалізація і запуск у виробництво і є моєю головною мрією, яка мене неймовірно мотивує до подальшої праці. Я дуже хочу надати всім саперам та військовим нашу готову розробку - пристрій, який допоможе їм набагато швидше та безпечніше розміновувати території України. Все буде Україна!

Версія для друку Опубликовано: 06 Квітня 2022
Поділитись: