Сад Перемоги Київської МАН. Надзвичайна цибуля.

Сад Перемоги Київської МАН. Надзвичайна цибуля. Чи можете уявити собі кухню без цибулі білого, жовтого, коричневого, зеленого, червоного або пурпурового кольору? Цей універсальний овоч споживають сирим, смаженим, консервованим, сушеним, його додають до салатів і перших страв, з нього виготовляють ліки та косметичні засоби. І все це про звичайну цибулю. Ні, вона не звичайна, а надзвичайна!

Цибуля — одна з найдавніших сільськогосподарських культур, про що свідчать зображення й документи.  Перші згадки про неї датуються 4000 роком до нашої ери. Її знаходили в клинописних зображеннях шумерів, папірусах Стародавнього Єгипту. Історик часів античності Геродот писав, що при будівництві піраміди Хеопса витратили багато грошей, щоб купити цибулю і часник для рабів. У гробниці Тутанхамона археологи знайшли малюнок створений в 1352 році до нашої ери, на якому зображена цибуля.

У Стародавній Греції цибулина була символом Всесвіту. Її лусочки прирівнювали до небесних сфер, які несуть всі небесні тіла. Великі цибулинки служили даром для жриць-віщунок, їх приносили в храм Аполлона і дарували нареченим. Про це відомо завдяки Гомеру, Гіппократу, Арістотелю, Теофрасту. 

У Стародавньому Римі люди вірили, що цибуля відганяє демонів, злих духів і вампірів, тому її обов'язково мали в кожному домі. Полководець Ксенофонт ввів цибулю в щоденний раціон солдатів, тому що вона відновлює сили і додає енергії.

В Індії цибуля була ліками, які назвали «Чарвака-Самшита». У Стародавньому Китаї і Японії культивували цибулю запашну, про що згадується в книзі про лікарські рослини, що була написана у 2500 році до нашої ери. Лікар Лі Шічжень у своїх роботах описав понад 1,5 тисячі цілющих рослин, серед яких була і цибуля.

Знайти згадки про цибулю можна й у біблійних текстах. Амулет з частинками цибулі від хвороб, заговорів і злих духів носив  король Англії Річард Левине Серце. А ще цибуля-порей є символом Уельсу.

Цибуля – історична рослина, це стверджує керівниця відділення історії Київської МАН Софія Максимівна Сивенко й надає фото чудової квітучої розслини «Цибуля афлатунська», яка є родичкою городньої цибулі.

Версія для друку Опубликовано: 27 Травня 2022
Поділитись: