Сад Перемоги Київської МАН. Малина

Сад Перемоги Київської МАН. Малина Люди здавна люблять малину та цінують її корисні властивості. Ще в III столітті до н. е. її згадував Катон Старший На латині назва малини звучить як Rubus idaeus. Таку назву рослині дав Пліній Старший, коли виявив зарості малини на острові Крит. Rubus – бо ягода червоного кольору, а idaeus – на честь німфи Іди з давньогрецької міфології, дочки критського царя Меліссея.

Разом зі своєю сестрою Адрастеєю Іда переховувала немовля Зевса та піклувалася про нього. Одного разу, вирішивши нагодувати Зевса солодкими ягодами, Іда подряпала руки об чагарник і пофарбувала білі до цього ягоди своєю кров’ю. 

Пізніше всюди, навіть на  Філіппінах, знахарі стверджували, що ця малина має чудодійну силу та магічні властивості, вона захищає дім від злого ока, а шлюб зміцнює навіки.

Натомість наука стверджує, що малина — цінна лікарська, харчова і медоносна рослина. У її плодах містяться до 11% цукрів, ефірні олії. органічні кислоти й навіть спирти (винний, фенілетіловий та ізоаміловий). Малина прекрасне джерело вітамінів В9, А та Е. Також в ній міститься більше ніж в апельсині вітаміну С та велика кількість клітковини і мінералів, зокрема, магнію та марганцю. Малина — рекордсмен за вмістом заліза. 

Загалом у світі існує близько 200 видів малини. Найкориснішою вважається чорна малина. А жовта менш корисна, ніж червона. Існує й фіолетова малина. Вона утворюється завдяки схрещуванню – штучного або природного – червоного і чорного підвидів. Вперше науковій спільноті стало відомо про таку можливість після експерименту в Женеві в 1896 році. Але пізніше були знайдені природні місця народження фіолетової малини в Північній Америці, в місцях, де кущі червоної та чорної ягоди росли дуже близько. Декотрі сорти малини родять по кілька разів за рік аж до осені. А бджоли, збираючи малиновий нектар, збільшують врожайність кущів на 60-100%. Квітка малини повернуть вниз, тому комахи можуть харчуватися з них навіть під час дощу.

 

Зображення малини можна зустріти в живописі, народних піснях і навіть на поштових марках різноманітних країн світу. Малина фігурує й в українській міфології. Персонажі замовлянь Малина, Калина та Шипшина — три сестри, які символізують зв'язок з потойбічним світом. 

Малина широко оспівана  в українському фольклорі. Вона є символом батьківщини, волі, свободи, вільного життя, здоров'я, достатку і довголіття.

 

Саме такого життя у здоров’ї та достатку бажають відвідувачам Саду Перемоги Київської МАН та всім жителям України наш головний бухгалтер Галина Іванівна Луговська та Валерія Євгеніївна Куць, учениця 11-го класу Українського медичного ліцею Національного медичного університету імені О. О. Богомольця, вихованка відділення Екології та аграрних наук Київської МАН, срібна призерка ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України 2022, дипломантка ІІІ ступеня фінального етапу науково-технічного конкурсу «Еко-Техно Україна», співавторка наукової статті в The journal «World Science» (Warsaw, Poland), активна учасниця проєкту "МРІЄМО, ПРАЦЮЄМО ТА ПЕРЕМАГАЄМО!".

Версія для друку Опубликовано: 11 Серпня 2022
Поділитись: