Два дні з Марією Примаченко

Два дні з Марією Примаченко Два незабутніх дні родинне коло відділення історії Київської МАН провело разом з геніальною українською мисткинею Марією Примаченко. В перший день керівниця секції історичного краєзнавства Ганна Владимирська запросила нас до Національного музею українського народно-декоративного мистецтва на виставку «Марія Примаченко. Початок», яка презентує близько 50 ранніх творів видатної художниці з музейної колекції, що створені протягом 1936-1937 років. Ми познайомилися з унікальною збіркою авторських малюнків народної художниці України, з якої почалося її сходження на олімп високого мистецтва і всесвітнього визнання.

Вони були створені під час роботи мисткині в Експериментальних майстернях при Київському музеї українського мистецтва на території Києво-Печерської Лаври. Серед виставкових експонатів представлені також справжні раритети творчого доробку народної художниці – керамічні твори, які були цікавим експериментом під час її роботи в майстернях. Дотримуючись народних традицій, художниця використовувала керамічну форму як поверхню для власних композицій, досягаючи органічного єднання об’єму та розпису.

Другий день ми провели у Національному центрі «Український дім» і побачили 100 картин Марії Примаченко з колекції мистецтвознавця Едуарда Димшиці – ці роботи ніколи не бачили глядачі! У артбесіді «Наївні художники світу: Анрі Руссо, Ніко Піросманішвілі, Фріда Кало, Марія Примаченко» ми поговорили про те унікальне місце, яке займає наша українська художниця серед світових геніїв наївного мистецтва.

Унікальна дводенна подорож по творчості Марії Примаченко  стала  своєрідною арттерапією під час війни для усіх, хто небайдужий до української культури. Неперевершена майстриня вразила нас своїми фантазіями, дивовижним поглядом на світ і гумором, не дивлячись на тяжкі обставини її життя.  Відчулося, що особливо зараз нам всім не вистачає вітаміну мистецтва. Саме під час війни українські художники своєю творчістю лікують нашу душу і дають надію.

Дякуємо Ганні Владимирській за ті зусилля, які вона докладає, щоб ми знали та пишалися своєю багатою спадщиною, надзвичайно цікаво розповідаючи про видатних українських митців, повертаючи нам національну пам’ять і свідомість.

 

Виставки працюють до кінця серпня! Не пропустіть!

Версія для друку Опубликовано: 26 Липня 2023
Поділитись: