Бережіть їжаків в Садах Перемоги! Загрози, користь та взаємодопомога колючим.

Бережіть їжаків в Садах Перемоги! Загрози, користь та взаємодопомога колючим. Їжаки – це одні з найдавніших мешканців нашої планети. Однак сьогодні їм загрожує вимирання. У 2019 році захисники живої природи стали турбуватися різким скороченням популяції цих хижаків у країнах Європи. Наприклад, кількість їжаків у Великобританії знизилася з 30 мільйонів у 1950-х роках до приблизно 1 мільйона у 2019 році. У багатьох країнах їжаків було занесено до списку видів, яким загрожує вимирання.

Наприклад, кількість їжаків у Великобританії знизилася з 30 мільйонів у 1950-х роках до приблизно 1 мільйона у 2019 році. У багатьох країнах їжаків було занесено до списку видів, яким загрожує вимирання. 

Причинами такого різкого скорочення популяції їжаків є: розвиток аграрної промисловості, що забирає їх природні ареали життя, та використання пестицидів, які знищують основний корм їжаків – комах.

За останні роки ми можемо спостерігати збільшення популяції колючих в Україні. Причиною цьому є не лише сприятливі погодні умови для розмноження та розвитку їжаків, а й карантинні обмеження, завдяки яким на дорогах скоротилася кількість транспорту, що несе потенційну загрозу їжакам. Відчуваючи небезпеку, тварина скручується у клубок замість втечі, тому часто потрапляє під колеса неуважних водіїв. Вочевидь, природа, даючи їм такий надійний механізм захисту, просто не розраховувала на розвиток технологій.

Пропоную розглянути ближче добре знайомого нам їжака та розвіяти певні стереотипи щодо його природи. 

Наприклад, кожен із нас зіштовхувався із дитячими віршами чи малюнками, з яких стає зрозуміло, що їжачки харчуються виключно грибами та яблуками, запиваючи це все молоком. Насправді ж, колючі – це хижаки, основу раціону яких складають комахи. Не відмовиться їжак і від спокуси розорити гніздо наземних птахів заради поживних яєць, чи уполювати собі ящірку. Фахівці називають звірят санітарами лісу, оскільки вони часом поїдають трупи тварин та птахів. 

А як же фрукти? Хіба колючі навідріз відмовляються від них? Насправді, ні. Залюбки поїдають їжачки яблука та груші, лісові ягоди та гриби, а також жолуді. 

Дуже хочеться мені розчарувати читача та перекреслити для нього стереотип про те, що колючі на своїх голках носять до сховку яблука та гриби на зиму. Їжаки виключно запасають жир на холодну пору року та впадають у сплячку. Ну подумайте самі, як може звірятко носити собі поживу на голках, якщо воно не має змоги її звідти зняти? От і я про те. 

А пояснити цю оманливу думку дуже просто: хижаки іноді качаються на землі, намагаючись заспокоїти свербіння, викликане паразитами, що живуть на колючому покриві їжака. Таким чином на їхніх голках залишається осіннє листя, гриби та інший непотріб. Яблука та шишки можуть впасти на них з дерев. Мабуть, якийсь дослідник помітив такого, обтяженого поживою, їжачка та зробив висновок, що він запасає харч на зиму. Якщо ж ви зустрінете такого колючого, то не повторюйте помилки нашого примарного розумника, а допоможіть хижаку позбутися від зайвої ваги.

Допомогти їжаку ви можете і харчами. Якщо ви помітили їжака біля свого будинку, для початку, не зайве буде залишити для колючого мисочку із водою, щоб йому не доводилося шукати калюжку. Наступним кроком, ви можете нагодувати їжачка сирим нежирним м'ясом. Охоче приймають звірята і варене м'ясо, однак воно містить менше корисних для них білків та мікроелементів. Улюблені ласощі їжака – варена печінка. Не слід забувати про те, що запропоноване їжаку м'ясо має бути не солоним та не перченим, оскільки приправи можуть нашкодити колючому. Якщо ви хочете порадувати звірятка фруктами та овочами, запропонуйте йому шматочки яблука, моркви чи полуниці. Часто рекомендують давати їжакові сирі чи відварені курячі яйця, однак зі свого досвіду можу сказати, що таку страву колючі найчастіше залишають недоторканою. 

Багато людей свято вірять у те, що їжакам можна і навіть необхідно давати молоко. Насправді ж, звірята не переносять лактозу, тож молочні продукти можуть не лише нашкодити їм, але й привести до загибелі колючих. Становить небезпеку для їжаків і низка інших продуктів: цитрусові та інші екзотичні фрукти, не притаманні помірному поясу проживання європейського їжака; часник та цибуля; виноград та вишня, кісточками яких колючі можуть вдавитися; сухофрукти, що погано засвоюються їхньою травмою системою; горіхи та насіння. Не слід намагатися згодувати їжаку тарганів, знайдених удома. Адже цих комах труять у домівках і ви ризикуєте «поділитися» із твариною отрутою.

Нумо разом берегти їжаків від вимирання, знаючи як допомогти їм та на принести шкоди. Поділіться корисними порадами щодо годівлі їжака із другом та зробіть світ трохи безпечнішим для цих дуже корисних колючих!

Шпак Анастасія Володимирівна, 
учениця 10 класу 
спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 82
і
м. Т.Г. Шевченка м. Києва,
вихованка відділення екології та аграрних наук
Київської МАН 

 

 

Версія для друку Опубликовано: 08 Липня 2022
Поділитись: