20-річний ювілей українсько-американського космічного експерименту

20-річний ювілей українсько-американського космічного експерименту 4 грудня на ювілейні урочистості, присвячені 20-ій річниці польоту першого астронавта незалежної України в космос та початку повномасштабного науково-освітнього експерименту «Вчителі та учні досліджують рослини в космосі» (TSIPS) як складової спільної українсько-американської програми (CUE), в актовій залі НЕНЦу зібралися учні, члени Київської МАН, студенти, вчителі та науковці, а також фахівці, які були безпосередньо причетні до цієї знаменної події. Найпочеснішим гостем, безумовно, був Герой України Леонід Костянтинович Каденюк.


Відкриваючи зібрання, директор НЕНЦ, доктор педагогічних наук, професор Володимир Валентинович Вербицький окреслив важливі події двадцятирічної давнини, пов’язані з польотом українця в космос та виконанням науково-освітньої програми, одним із координаторів якої він був. Адже саме в цьому освітньому закладі проводилися навчальні семінари за програмою  TSIPS, на які з’їжджалися представники з усіх областей України. Далі професор представив гостей конференції: Едуарда Івановича Кузнєцова – заступника голови Національного космічного агентства України; Сергія Васильовича Яцкова – директора Київської філії Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова;  Володимира Івановича Назаренка – провідного наукового співробітника Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, керівника TSIPS від України;   Надію Іванівну Адамчук-Чалу – докторантку Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, дублера Леоніда Каденюка; Ірину Юріївну Поліщук – директора КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді»; Олега Альбертовича Машкова – проректора Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Мінприроди України та та ін.



З великим захопленням присутні слухали промову Л.К. Каденюка, в якій він повідав про свій життєвий шлях від випускника Чернігівського авіаційного училища до астронавта у складі мультинаціонального екіпажу Шаттла STS-87. Варто зазначити, що розповідь доповнювали чудові історичні комбіновані зйомки передпольотної підготовки астронавтів, їх перебування і робота на шаттлі «Колумбія», повернення на Землю. Після відповідей на численні запитання Леонід Костянтинович презентував свою книгу «Місія – Космос» і подарував примірники із власним підписом наймолодшим учасникам конференції та представникам творчих учнівських об’єднань.



Едуард Іванович Кузнєцов, який на той час був заступником голови Національного космічного агентства України, розповів, як на державному рівні розроблялася, затверджувалася та супроводжувалася програма CUE.



Керівник міжнародної науково-освітньої програми TSIPS від України В.І. Назаренко поділився спогадами про її становлення і виконання. В розлогій презентації демонструвалися унікальні й маловідомі слайди проходження різних етапів наймасовішого міжнародного учнівського експерименту за космічною тематикою, активними учасниками якого були члени Київської МАН та Малих академій інших областей України, а також американські колеги. 19 листопада 1997 року всі учасники програми TSIPS спільного українсько-американського космічного експерименту заходилися виконувати основну стадію, а саме: синхронно з головним виконавцем – астронавтом Леонідом Каденюком розпочали масове культивування у навчальних лабораторіях шкіл, позашкільних освітніх закладів і навіть дехто в домашніх умовах – «космічної» швидкоростучої рослини Brassica rapa. Спершу пропозиція до МАН взяти участь у спільному експерименті надійшла від керівника наукової програми, д.б.н. Єлизавети Львівни Кордюм. Потім у січні 1996 року відбулося перше знайомство Володимира Івановича з американським керівником і автором учнівської програми професором Полом Вільямсом (Вісконський університет, США) та її координаторами від НАСА Томом Дрешелом і Пітером Четиркіним у Космічному центрі ім. Дж. Кеннеді на мисі Канаверал, куди він був запрошений на установчий українсько-американський семінар. Ця програма стала унікальною за своїм завданням, метою, кількістю учасників, а головне, за своїми результатами і здобутками. Групі її активних представників з 9-ти осіб пощастило бути гостями запуску Шаттла STS-87, і вони хвилювалися та раділи на космодромі разом із усіма присутніми почесними свідками цієї знаменної події, в тому числі і Президентом України Леонідом Даниловичем Кучмою.





Колектив освітян-виконавців, який набув цінного досвіду проведення спільних міжнародних програм, став здатним на здійснення нових масових експериментів і творче спілкування з закордонними колегами. Були започатковані нові науково-освітні програми: «Фермерство в космосі», «Насіння І», «Насіння ІІ», «Зоряними шляхами», «Міжнародний Інститут води», «Обмін вчителів та учнів України і США в галузі вивчення космосу» та ін., які були успішно виконані.



Доповідь В.І. Назаренка доповнили учасники TSIPS Надія Іванівна Адамчук-Чала, Анатолій Олександрович Адамович – заступник директора Житомирського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Денис Іванович Білько – доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія» та ін.



Учасники конференції відвідали наукову астрономічну обсерваторію учнівської молоді НЕНЦ і Київської МАНта ознайомилися із «зоряною» рослиною Brassica rapa в ботанічній лабораторії.



Версія для друку Опубликовано: 07 Грудня 2017
Поділитись: